Novosti online

Карлеуша и Пајтић највише нападани на „Твитеру”

Највише нападане јавне личности на „Твитеру” су Јелена Карлеуша, Бојан Пајтић, Весна Пешић, Иван Тасовац и Марјан Ристичевић, резултати су истраживања Центра за нове медије Либер, спроведеног од априла до новембра прошле године. Анализа 37.614 твитова, показала је да говора мржње има у 2.547 твитова, као и да твитови мушкараца неуопредиво чешће садрже вербалну агресију него твитови жена. Најчешћи окидачи за говор мржње су нечија национална припадност, физички изглед, сексуална оријентација и професионалне компетенције. Како су истакли представници Центра за нове медије Либер, забрињава податак да ниједна особа није судски процесуирана због говора мржње на „Твитеру”.


Јелена Карлеуша (Фото Дадо Ђилас)

„Анализирајући твитове јавних личности, закључили смо да су се Војислав Шешељ, Вјерица Радета и Марјан Ристичевић најчешће обраћали јавности насилничким језиком. Корисници „Твитера” у обраћању политичарима најчешће користе квалификације попут „лопов“ и „лажов“ као и асоцијације на психичке болести, док се женама чешће обраћају кроз алузије на њихове године, изглед и знање и користи изразе „баба“, „тетка“, „силиконка“ и „глупача“. Хомофобне увреде готово по правилу износе мушкарци и упућују се једино – мушкарцима“, истакла је Татјана Веховец, извршна директорка Центра за нове медије.


Иван Тасовац (Фото Анђелко Васиљевић)

Истраживање ове агенције такође је показало да Марјан Ристичевић, најчешће објављује насилничке твитове са вулгаризмима и претњама, али и прима непропорционални већи број агресивних твитова у односу на број својих твитова. Јелена Карлеуша, у чијим се твитовима тек повремено појављује насилнички говор у вези са политичким актуелностима, прима диспропорционално већи број увреда на рачун физичког изгледа.


Марјан Ристичевић (Фото Бета/Ненад Петровић)

Иако у твитовима Бојана Пајтића није примећен говор мржње, упућено му је доста насилничких твитова. Иван Тасовац, који и у реалном и у виртуелном свету има епитет „ћутолога“, због само два твита са елементима агресије добио је огроман број агресивних одговора, док је Весна Пешић, која често има запаљиве политичке твитове, агресивно нападана пре свега због година и компетенције. Социолог Алексеј Кишјухас оценио је да је комуникација на „Твитеру” у Србији „загађена“ мржњом, насиљем, увредама и дискриминацијом и, упозорио да је граница виртуелног и реалног света веома флуидна и да треба бити забринут од „преливања“ те агресије.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh