BEOGRAD – Zakonski okvir u oblasti javno-privatnih partnerstava (JPP) u Srbiji je funkcionalan, a izmene i dopune koje je Vlada usvojila važne su zbog primene direktiva koje su se u međuvremenu počele primenjivati u zemljama u EU, izjavio je savetnik predsednika Privredne komore Srbije (PKS) Aleksandar Kemiveš.
„Ove izmene i dopune se u najvećoj meri odnose na ono što se, budući da je prethodni zakon stupio na snagu 2012. godine, u međuvremenu promenilo u zemljama okruženja i EU. Sada mi to prilagođavamo u ovom zakonu“, rekao je Kemiveš Tanjugu.
Kako je kazao, izmenama se naš zakon iz te oblasti prilagođava pravilima EU, između ostalog, i kako bi investitori i kompanije koje posluju u zemljama EU mogli da imaju iste uslove kao u svojim matičniim zemljama i da bi jednostavnije ulazili u ovaj vid partnerstva u Srbiji.
Kako je naveo, budući da izmene i dopune Nacrta zakona sada ulaze u skupštinsku proceduru, videće se u kojoj meri i šta će od predloženog biti promenjeno i da li će biti nekih dopuna.
„O tome je teško sada govoriti, svakako će neki određeni delovi i procedure biti unapređene i pojednostavljene kako bi imale veću primenu“, rekao je Kemiveš.
On je dodao da je do sada u Srbiji odobreno 34 projekata JPP.
„Ključno rešenje je da u narednom periodu što više radimo na afirmaciji ovog modela, edukaciji, da što više analiziramo primere dobre i loše prakse, kako bi, pre svega imali ideju koji su projekti interesantni, šta je to što sada možemo da realizujemo na taj način“, rekao je Kemiveš.
On je naveo da u Srbiji postoje primeri projekata JPP iz oblasti energetske efikasnosti, poput javne rasvete, zatim projekata koji se odnose na ekologiju, poput deponija, fabrika za preradu otpadnih voda, sekunadarnih sirovina.
„Imamo primere mostova, škola, bolnica, vrtića, zatvora, velike su mogucnosti za to, a na nama je da budemo kreativni, proaktivni da predlažemo projekte i afirmišemo mogućnosti koje Srbija ima“, rekao je savetnik predsednika PKS.
Kako je ocenio, važno je da domaći privrednici budu partneri javnom sektoru i zajednički realizuju takve projekte.
Velike potencijale Srbija u oblasti JPP ima u komunalnom sektoru, turizmu, zdravstvenoj zaštiti, sportskoj infrastrukturi, zdravstvenoj zaštiti, obrazovnim institucijama, naveo je Kemiveš.
Kemiveš je rekao da u svetu postoje zemlje koje uspešno primenjuju ovaj koncept, poput Velike Britanije, Francuske , Kanade.
U Francuskoj postoje primeri JPP u sportskim dvoranama, stadionima, putnoj infrastrukturi, metrou.
Kako je naveo, neki od primera JPP/koncesije u svetu su i stadion Rolan Garos, londonski metro, zatim u Grčkoj most Rio-Antirio, aerodrom u Tirani.
„S druge strane imamo grupu zemalja koje imaju manjak sredstava i koje model projektnog finansiranja koriste upravo zato što imaju nedostatak sredstava da bi sprovele projekte koji su potrebni“, rekao je Kemiveš.
Ovi projekti, pre svega, infrastrukturni veoma su važni za bolji i kvalitetniji poslovni i investicioni ambijent, rekao je Kemiveš i naglasio dobru saradnju koju PKS ima sa Komisijom za javno-privatno partnerstvo i nadležnim ministarstvima za zakone koji su važni za privredu.
Inače, Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici nekoliko predloga zakona i izmena i dopuna zakona, a između ostalih, usvojen je predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama.
Kako je saopšteno, njime se uspostavlja efikasni mehanizam koji omogućava državnim i lokalnim organima da realizuju projekte od opšteg interesa kroz javno-privatno partnerstvo na osnovu jasnih pravila, saopstila je vladina Kancelarija za saradnju sa medijima.
Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama obezbeđuje i okvir za transperentnu i pravičnu tendersku proceduru u postupku traženja privatnog partnera za takve projekte, sa jednakim tretmanom svih ponuđača.
Takođe bi trebalo da omogući privlačenje domaćih i stranih investitora i banaka za finansiranje ili sufinansiranje projekata od opšteg interesa.