Novosti online

Кинези, преко Брисела, до Смедерева

Премијер Александар Вучић прошле недеље обавестио је јавност да је Србији потребна дозвола из Брисела да би кинеска компанија ХБИС могла да дође у смедеревску железару. Након тога, детаљнијих објашњења о томе о каквој врсти одобрења је реч – није било.

„Политика” је истраживала – која то европска правила ограничавају слободни проток капитала и зашто Србија мора да пита Брисел да ли кинески инвеститор може да дође у Смедерево?

Према Протоколу 5. Споразума о стабилизацији и придруживању, који је Србија потписала са ЕУ, од 1. фебруара 2010. године, држава више не може да помаже своју индустрију челика. Европа је такву одлуку унела у споразум да не би реметила конкуренцију на сопственом тржишту челика.

Питали смо и представнике Владе Србије, али и званичнике делегације Европске уније (ЕУ) у Београду зашто нам је неопходан амин из Брисела и да ли то значи да је предвиђена нека врста субвенција за инвеститора из Кине. Ни из кабинета премијера, ни из Министарства финансија, као ни из Министарства привреде нисмо добили никакав одговор. Објашњење је стигло једино из делегације ЕУ у Београду.

– Влада Србије нема намеру да обезбеђује додатну државну помоћ, односно субвенције „Железари Смедерево”. То би било у супротности са Споразумом о стабилизацији и придруживању – наводи се у одговору „Политици”.

На конкретно питање, каква нам је онда дозвола из Брисела неопходна, у делегацији ЕУ одговарају да Европа у процесу приватизације челичане жели накнадно да се увери да је помоћ коју је железара добијала до 1. фебруара прошле године била у складу са ССП-ом.

Како објашњавају, овај споразум предвиђа да индустрија челика може да добије државну помоћ у периоду од пет година (од 2010. до 2015. године) уколико послује са потешкоћама, али да, након примене плана реструктурирања, челичана треба да стане на здраве ноге. Београд сада треба да докаже да субвенционисање железаре није било узалудно.

Премијер Вучић је неколико пута истицао, да је овај кинески произвођач челика заинтересован да дође у смедеревску челичану и уложи око 120 милиона евра.

– Кинези хоће да приватизују железару и очекујемо да нам ЕУ помогне у томе. Ако то изостане, ми смо у озбиљном проблему и зато желим да верујем да ЕУ рачуна на Србију и да ће нам по том питању помоћи. Не требају нам њихове паре. Само дозволе да кинески произвођач може да ради у Србији и да може да продаје челик на европском тржишту – рекао је Вучић прошле недеље.

На новинарско питање, да ли се то односи на спремност Србије да субвенционише потенцијалне губитке, премијер каже да није о томе реч, већ се разговара о приватизацији железаре. Да Кинези уђу у фабрику и уложе велики новац. Што се тиче државне помоћи, то су била, додаје, питања у прошлости када је ЕУ у питању.

Додатну пометњу унео је и министар финансија Душан Вујовић који је дао друго тумачење. Како је навео, Европска комисија контролише тендерске процедуре које финансира држава једнако код чланица и кандидата. ЕК очекује да свака тендерска процедура, која се финансира средствима из буџета, у земљама чланицама, али и кандидатима, мора да буде по процедурама које гарантују једнакост свима”, рекао је Вујовић на конференцији која је прошлог петка одржана у Влади Србије. Он је нагласио да ЕУ то стандардно тражи и примењује, чак и „према самој себи”, када је реч о финансирању понуђача. Разјашњење ове изјаве нисмо добили ни после два дана инсистирања.

Са друге стране, док цена челика на светском тржишту пада, из Кине стижу лоше вести. Како јавља Ројтерс, кинески званичници очекују отпуштање 1,8 милиона радника у домаћем сектору угља и челика или око 15 одсто радне снаге. Отпуштања су у оквиру настојања званичног Пекинга да смањи прекомерну индустријску производњу. Кинески министар за људске ресурсе и социјалну безбедност, Ђин Вајмин, рекао је на конференцији за новинаре да би 1,3 милиона радника у сектору угља могло да изгуби посао, плус 500.000 радника у сектору челика. Како наводи британска агенција, позивајући се на податке кинеског Националног бироа за статистику, кинески сектори угља и челика запошљавају око 12 милиона радника.

„То подразумева прерасподелу укупно 1,8 милиона радника. Задатак ће бити веома тежак, али ми смо и даље веома оптимистични”, изјавио је Ђин.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh