Novosti online

Код зубара на одложено плаћање

Комарац у уву
Служба за ОРЛ и ових летњих дана има доста посла јер многи пацијенти траже помоћ због упала ушију после боравка на базенима или језерима. Расте и број оних коме морају да ваде „страна тела” из ува, па су тако једном пацијенту јуче вадили и комарца из овог дела тела.– Одлично нам је опремљена служба тако да можемо да пружимо велики број прегледа, од испитивања вртоглавице до провере слуха и зујања у ушима. Обављамо и прегледе меких ткива врата, као и пљувачних жлезда – додаје прим. др Љубомир Игњатовић, начелник службе за ОРЛ.

За разлику од великог броја стоматолога у државним здравственим установама који не могу да обезбеде довољан број пацијената, у Заводу за здравствену заштиту радника „Железница Србије” у Савској улици постоје листе чекања за поправку зуба. Неки од разлога за велико интересовање јесу квалитетна услуга, цене, а пре свега могућност да се вађење зуба и постављање протеза или керамичких круница плати на 12 рата чековима или административном забраном.

– Људима много значи што поправке зуба могу да плаћају на рате. Ове године приметили смо огроман раст броја пацијената који долазе по помоћ стоматолога. Зубе „сређују” и пензионери, и радно активно становништво, и деца – каже др Предраг Живановић, начелник Службе за стоматологију у заводу, која броји 35 стоматолога и исто толико техничара и протетичара.

Овој служби припадају и амбуланте у Управној згради „Железница” у Немањиној улици 6, на аутобуској станици „Ласта”, као и у Железничкој техничкој школи у Улици Здравка Челара, која је специјализована за постављање ортодонских апарата за младе до 18 година.

Захваљујући порасту броја стоматолошких услуга, Завод је успео да врати нагомилане дугове и забележи позитивно пословање. Цене ових услуга су ниже него код приватника што грађанима доста значи, истиче прим. др Владо Батножић, директор завода.

– Морали смо да се окренемо тржишном пословању како бисмо преживели и опстали. Стоматологија је раније доносила само губитке, а сада је профитабилна. Тренутно имамо проблем са апотекама које не доносе профит, али радимо на томе да смањењем цена препарата и лекова приволимо што више грађана да их купују код нас. Пацијенти су заинтересовани и за магнетну резонанцу. Али имамо апарат који је стар већ 13 година, па се надамо да ће нам надлежни помоћи да набавимо нови – додаје др Батножић.

У овој установи око 100.000 људи има отворене здравствене картоне, а свега 25 одсто њих чине железничари и чланови њихових породица. Будући да завод припада примарној здравственој заштити, као и домови здравља, заинтересовани грађани могу да отворе картон јер, како кажу у овој кући, они примају све пацијенте. Међу најоптерећенијима је одељење интерне медицине јер све више болесника долази са неколико удружених болести. Овде се ради низ дијагностичких процедура, а јединствени су јер обављају и тестове оптерећења, ултразвук срца…

Саветовалиште за дијабетес
Од 31. марта у заводу је почело да ради Саветовалиште за дијабетес. Први утисци су веома позитивни, истиче др Јованка Јездимировић, специјалиста клиничке фармакологије, јер се оболелима од дијабетеса посвећује посебна пажња.– Покушавамо да мењамо њихове животне навике. Занима их о каквој је болести реч, шта смеју да једу, којим физичким активностима могу да се баве… Изненадила сам се када сам видела да су неки пацијенти, који су 20 година дијабетичари, себи потпуно на погрешан начин апликовали инсулин. Зато је важно да им покажемо како се то правилно ради – додала је др Јездимировић.

– Имамо велики број савремених апарата. Највише пацијената има проблема са високим нивоом шећера у крви и притиском. Многи долазе да обаве анализе које су им неопходне за одлазак на операцију – додаје др Горан Поднар, кардиолог и начелник службе.

Лабораторија завода има јединствене апарате где пацијенти осим стандардних анализа могу да добију и анализе хормона, тумор маркере и витамин Де. Апарат из само једног узорка крви, каже Милош Јовановић, заменик начелника лабораторије, може да обради више анализа што раније није био случај. Тако се штеди на материјалу и времену, а уједно се смањује могућност појаве грешке.

И апотека има пуне руке посла.

– Од 1990. године апотека је у саставу завода. Тренутно су нам дијабетичари у фокусу и трудимо се да им изађемо у сусрет повољним ценама и апаратима за контролу шећера у крви који су најповољнији у граду – каже Зорана Пурић-Ковљанић, шеф одсека апотека овог завода у Београду.

Кроз завод свакога дана прође око 3.500 пацијената, а годишње се, између осталог, уради око 50.000 ултразвучних прегледа.

Цене стоматолошких услуга

500 уклањање каменца по вилици

1.000 промена пломбе на предњим зубима

1.500 промена пломбе на бочним зубима

5.500 металнокерамичка круница

9.000 парцијална протеза

10.000 тотална протеза

700 до 1.500 вађење зуба

6.000 активне покретне протезе

28.000 фиксне протезе

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh