Novosti online

Колеге оптужених сведочиле на суђењу за убиство Ћурувије

Суђење четворици припадника Државне безбедности оптужених за убиство новинара Славка Ћурувије 11. априла 1999. године, настављено је данас у Специјалном суду у Београду сведочењем некадашњих колега оптужених Владе Стевовића и пензионисаног припадника ДБ Марка Жарковића.

Оба сведока су махом наводила да се не сећају детаља због протека времена.

За убиство Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, као и припадник тог центра Ратко Ромић, док је Милан Курак, који се терети да је непосредни извршилац убиства у бекству и суди му се у одсуству.

Стевовић је испричао да је на дан убиства Ћурувије пратио његово кретање возећи „рено клио” и да је пред долазак кући преко радио везе чуо да се пратња прекида.

За убиство Ћурувије је, како је навео, сазнао на вечерњим вестима Студиа Б.

Стевовић међутим није могао да се сети с ким је тог дана био у смени и коме је предао смену.

Жарковић је навео да се не сећа многих ствари из тог времена али је запамтио да је највећи проблем било задуживање голфа 3.

Жарковић је посведочио да је поменути ауто преузео са плаца на Сењаку где је вратио „ауди”, и да су му колеге из ДБ-а тада рекле да може да изабере ауто који хоће.

Оптужени Радоњић му је поставио питање да ли га је видео на том плацу, на шта је Жарковић одговорио да мисли да јесте, али да се не сећа да ли му је и шта тада рекао.

На дан убиства Ћурувије, возио је како је навео ауди, а за убиство је сазнао у кафићу у Палмотићевој док је седео са пријатељем.

Суђење се наставља сутра.

Радоњић и Ромић се налазе у притвору од хапшења у јануару 2014. године.

Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.

Радоњић и Марковић се терете за подстекавање на тешко убиство, а Ромић и Курак за тешко убиство.

Према оптужници, Ћурувију је убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу у главу.

Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због „јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти”.

Убијен је у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа.

Кључни сведок у том процесу је некадашњи комадант Јединице за специјалне операције (ЈСО) Милорад Улемек Легија након чијег сведочења је покренута званична истрага против оптужених.

Улемек такође служи јединствену казну од 40 година затвора у пожаревачкој Забели због убиства премијера Зорана Ђинђића, Ивана Стамболића, злочина на Ибарској магистрали и недела „земунског клана”. (Танјуг)

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh