Novosti online

Кркобабић оставио Дачића, хоће са Вучићем

Најдуговечнија коалиција на нашој политичкој сцени, СПС–ПУПС–ЈС, која је три пута наступала на изборима, од јуче више не постоји, пошто су „пензионери” одлучили да се обрате Александру Вучићу како би „отпочели разговоре о могућем предизборном споразуму са СНС-ом”.

Социјалисти и Јединствена Србија, који су остали заједно, сложно су ПУПС-у пожелели срећан пут, који ће већ данас разговарати са Вучићем. Аналитичари тврде да СПС неће бити на великом губитку нити ће СНС бити на великом добитку.

Распад коалиције СПС–ПУПС–ЈС није велико изненађење, будући да је Милан Кркобабић, лидер ПУПС-а, био врло уздржан, да не кажемо загонетан, кад год је помињан наступ на предстојећим изборима, док је, на пример, Драган Марковић Палма, лидер ЈС-а, увек био јасан и недвосмислен: „ЈС ће на изборе са СПС-ом.”

И функционери СПС-а су били за то да се „тим који добија” не мења, мада су, у последње време, увек истицали да је на свакоме да самостално одлучи како ће и с ким ће на изборе. Последњи пут су се овакве изјаве чуле на слави Јединствене Србије, пре четири дана, када су на окупу били лидери све три странке из коалиције.

Одмах после овог окупљања у Јагодини састали су се функционери СПС-а и ПУПС-а, али није било званичног саопштења – ни да је састанка било, а камоли како су текли разговори – све до јуче, када је Партија уједињених пензионера Србије саопштила да је председништво странке једногласно одлучило да разговара са Вучићем и да ће, „уколико не буде постигнут договор, ПУПС самостално на изборе”.

У саопштењу ПУПС-а се наводи и да је „премијер тај који је показао највећу посвећеност заједничким циљевима и највећу пажњу за потребе пензионера”. У саопштењу се истиче да ПУПС из искуства које је имао са владом сматра да је „најбољи начин да се у целости испуне циљеви странке, а пре свега заштита социјално-економског положаја пензионера, да ПУПС своје будуће деловање усклади директно са политичком мисијом премијера Вучића”.

Ивица Дачић: Не можемо да прихватимо да неко има на листи више него што има у реалности

Треба рећи да је Милан Кркобабић био велика подршка премијеру Вучићу када је доношен закон о смањењу дела пензија, тврдећи да је то једини начин да пензија буде. Кркобабић је у Скупштини Србије бранио владин предлог, наводећи да би, уколико се не усвоји овај закон, пензионери могли остати без пензија, јер не би имале одакле да се исплате. То је понављао и у сваком иступу у јавности. Премијер Вучић је, са своје стране, пре неколико дана, захвалио пензионерима, који су „поднели највећи терет” и обећао да више неће бити смањења пензија: „Оне ће само расти.”

И у јучерашњем саопштењу ПУПС је подсетио на своју подршку премијеру да „сачува државу од банкрота, чиме је практично обезбеђена сигурност и редовност исплата пензија”.

Реагујући на одлуку ПУПС-а, Ивица Дачић, лидер СПС-а, још једном је поновио да „свако има право да одлучује како жели” и додао: „Не можемо да прихватимо да неко има на листи више него што има у реалности.” Он је, како је пренео Танјуг, рекао и да одлазак ПУПС-а неће ослабити социјалисте.

Драган Марковић Палма, лидер ЈС-а, коментарисао је овај гест ПУПС-а много речитије: „Човек се ожени, па има петоро деце, па се разведе… Нико није у обавези да буде вечито у коалицији, срећан му пут и срећно му било, ако је тако одлучио, немам ништа против.”

Иако је дан раније био уверен да ће ПУПС остати у досадашњој коалицији, Александар Антић, заменик председника СПС-а, није се дао збунити „изненађујућом” одлуком ПУПС-а, па је, такође, „одлазећима” пожелео срећан пут. Антић је пожелео ПУПС-у срећу у разговорима са напредњацима и изразио наду да ће добити боље услове и више мандата него што је СПС био спреман да им понуду. Он је истакао: „СПС посебно подржава најаву ПУПС-а о могућности и да самостално изађу на изборе, јер је то увек најбољи начин за проверу сопствене снаге и поверења код грађана.”

Вучић је на изборима 2014. године био прилично великодушан у дељењу сигурних места на својој изборној листи, на којој је било и оних странака за које Вучићеви гласачи такорећи нису знали ни да постоје, па и оних чији рејтинг се кретао на нивоу статистичке грешке, попут СПО-а, што је, успут, изазвало велико незадовољство у странци. Да ли ће и сада бити овако великодушан, Милан Кркобабић ће имати прилику већ данас да се увери.

Драган Марковић Палма: Човек се ожени, па има петоро деце, па се разведе… Нико није у обавези да буде вечито у коалицији, срећан му пут

А колико је одлазак ПУПС-а оштетио СПС и помогао СНС-у? Аналитичари кажу да нити СПС много губи, нити СНС много добија. Драгомир Анђелковић каже да су они који гласају за ПУПС „у истраживањима јавног мњења рекли да ће гласати за ПУПС и ту партију виде као неку врсту пензионерске секције СПС-а”. Анђелковић верује да ће се гласачко тело ПУПС-а поделити и истиче: „То су бирачи који инклинирају СПС-у, а Вучић ће добити неки проценат, не све. Вучићева листа и онако почива на његовој популарности.”

Душан Јањић сматра да СПС не губи ништа, а да СНС не добија много. Према Јањићевим речима, ПУПС самостално не би прешао цензус, а у у коалицији са СНС-ом или СПС-ом би „највише могао добити три до четири посланичка места.”

Упитан да ли је ПУПС на губитку или добитку, Драгомир Анђелковић каже: „Краткорочно гледано, ПУПС није на губитку, јер на основу овог трансфера Кркобабић може да добије можда неко место министра или место потпредседника владе. Дугорочно јесте на губитку, зато што је у оквиру коалиције са СПС-ом имао индивидуалност и могућност да то искористи и да изађе на политичко тржиште. У коалицији са СНС-ом он је само један од многих, где све функционише на основу популарности Вучића и његовог високог рејтинга.”

——————————————————————————–

Кркобабић тражио 30 одсто посланичких мандата

ПУПС није саопштио чиме је тачно незадовољан и зашто напушта коалицију са СПС-ом, а из изјаве Александра Антића, заменика председника СПС-а, може се закључити да је проблем у томе што је ПУПС тражио много више посланичких мандата него што је СПС хтео да да. Како „Политика” незванично сазнаје, Кркобабић је за ПУПС тражио 30 одсто посланичких мандата, дакле сигурних места на изборној листи. Ивица Дачић му је, како преносе наши извори, рекао да је СПС спреман да ПУПС-у и ЈС-у заједно уступи 35–40 одсто мандата. ПУПС-у се то није допало.

Агенције за истраживање јавног мњења су на последњим парламентарним изборима, одржаним 2014. године, „измериле” ПУПС на 3,5, па и 3,7, 3,8 одсто и тај резултат се појављивао код свих. На основу мерења агенција, ПУПС је од СПС-а добио 12 посланичких мандата (25 одсто), а ЈС, који у свом крају осваја поприличан број гласова, добио је седам посланичких мандата, док је СПС-у преостало 25. Оваком дарежљивошћу, нарочито према ПУПС-у, Дачић је добро наљутио своје социјалисте, који су гунђали и гунђали.

——————————————————————————–

Фактор плус: подршка „пензионерима” 3,3 одсто

Од претходних избора ПУПС је добио новог лидера, Милана Кркобабића, који је на ту функцију изабран после смрти Јована Кркобабића. У сваком случају, код већине агенција за истраживање јавног мњења ПУПС се креће око два одсто подршке, мада код агенције Фактор плус она износи 3,3 одсто. ЈС је на 1,4 одсто код агенције Фактор плус, а према истраживању „Нове српске политичке мисли” (НСПМ) 1,3. ПУПС је код НСПМ-а на 0,6 одсто. Занимљиво је и то да се Драган Марковић Палма уредно појављује на свим листама популарности лидера, па је тако, на пример, према истраживању НСПМ-а, крајем децембра прошле године, био на седмом месту (са два одсто), док су испод њега Борис Тадић, Саша Радуловић, Санда Рашковић Ивић. Бојан Пајтић је, према овом истраживању, био испред Марковића, а имао је рејтинг од 2,1 одсто.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh