Gradovi

Kuburović: Kurd Ajaz izručen Turskoj jer nije bilo pravnog leka

 

Ministarka pravde Nela Kuburović izjavila je danas da je Kurd Dževdet Ajaz izručen Turskoj jer je odluka o njegovom izručenju bila konačna i nije bilo pravnog leka za njeno poništavanje.

Turski državljanin, Kurd Dževdet Ajaz koji je u Turskoj osudjen na 15 godina zatvora zbog rušenja ustavnog poretka sinoć je izručen Turskoj i pored preporuke Komiteta UN protiv torture da se Srbija uzdrži od izručenja jer postoji rizik da bi mogao biti izložen torturi u matičnoj zemlji.

Kuburović je novinarima u Beogradu rekla da je odluka o izručenju Ajaza doneta pošto je turskom državljaninu odbijen zahtev za azil i pošto su ispunjeni svi uslovi za izručenje.

Ministarka je ponovila da je preporuka Komiteta UN protiv torture da se Srbija uzdrži od izručenja Ajaza stigla nakon donošenja odluke o izručenju i izrazila uverenje da Srbija neće snositi posledice.

„Ne postoji odluka, postoji preporuka koja je stigla nakon što je doneta odluka o ekstradiciji. Rešenje o izručenju je konačno i ne postoji mogućnost da se poništi rešenje. Rešenje je doneto i dato nadležnim organima da ga sprovedu“, rekla je Kuburović.

Nela Kuburović je istakla da u ovom slučaju „ne postoji pravni lek koji može da poništi rešenje“ i dodala da podnošenje žalbe „ne odlaže izvršenje rešenja ekstradicije“.

„Srbija je učinila sve što je bilo u skladu sa zakonskim mogućnostima, ispitala da li su postojali uslovi za izručenje, da li je bilo prepreka za sprovodjenje rešenja… Ministarstvo (pravde) dalje nema uvid u to šta se dešatava sa licem, to je u nadležnosti Interpola“, kazala je ministarka pravde i dodala da je postupak sproveden na osnovu bilateralnog ugovora sa Turskom.

Odgovarajući na pitanja novinara ona je negirala da je reč o političkoj odluci.

Srbiju pred Komitetom UN protiv torture sigurno čeka proces zbog izručenje turskog državljani, Kurda Dževdeta Ajaza, izjavila je pravnica Beogradskog centra za ljudska prava Sonja Tošković.

Ona je za agenciju Beta rekla i da „nema dilemu da će komitet odlučiti da je došlo do kršenja medjunarodnih prava i obaveza“.

„Mi to nastavljamo dalje, pišemo predstavku… i mi kao njegovi zastupnici nastavljamo strateško zastupanje pred Komitetom UN i mi ćemo taj slučaj izneti sigurno, samo što postoje rokovi, koje ćemo ispoštovati“, rekla je Tošković.

Navela je i da je Ajaz, po informacijama koje je Beogradski centra dobio od njegovog brata, trenutno nalazi na teritoriji Turske.

Podsetila je da je Srbija preuzela medjunarodne pravne obaveza time što je potpisala konvenciju o sprečavanju torture i samim tim je, kako je rekla, prihvatila i nadležnost Komiteta UN za sprečavanje torture koji je apelovao da do tog izručenja ne dodje.

„Samim izručenjem prekršene su i konvencije o statusu izbeglica UN, posebno u kontekstu člana 33 i kada je reč o nacionalnom zakonodavstvu i Zakonu o azilu, imajući u vidu da je Ajaz bio u postupku azila koji nije pravosnažno okončan u Srbiji“, rekla je Toškovićeva.

Napomenula je i da Beogradski centar za ljudska prava nastaviti strateško zastupanje Ajaza, ali da ne zna koje su moguće posledice po Srbiju zbog toga što je uradila.

„Mi trenutno ne znamo koje su to moguće posledice, mi ćemo naše strateško zastupanje nastaviti, kada se donsese privremena mera, vi imate mogućnost da vodite slučaj pred Komitetom, što ćemo mi svakako uraditi“, rekla je Toškovićeva.

Turski državljanin, Kurd Dževdet Ajaz, izručen je sinoć Turskoj uprkos poziva Komiteta UN protiv torture da se Srbija uzdrži od izručenja.

Predsednik Komiteta UN protiv torture Jens Modvig izjavio je u ponedeljak da Srbija mora da poštuje svoje obaveze prema tom Komitetu kada je reč o slučaju Ajaza.

Ministarstvo pravde Srbije saopštilo je da je ta odluka Komiteta UN stigla prekasno, nakon što je ministarka već potpisala odluku o izručenju.

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh