Novosti online

Кворум ипак на успореном снимку

Чачак – Одборник у Скупштини града Чачка др Александар Радојевић (СНС) упутио је представку Министарству државне управе и локалне самоуправе тражећи да буду поништене одлуке локалног парламента са заседања одржаног прошлог октобра. Овај чачански лекар, који је и посланик у Народној скупштини Србије, тврди да су председник и секретар Скупштине града Чачка, Вељко Неговановић (СПС) и Љубодраг Петковић, повредивши пословник, утицали на доношење неколико незаконитих одлука и да у тренутку избора директора ЈП „Градац” који је добио 29 гласова, Скупштина није имала кворум (потребно је 38, пошто СГ има укупно 75 одборника).

Шта се стварно збило, ни у седишту владе није могло да установи. Државни секретар у Министарству ДУЛС Иван Бошњак одговорио је ових дана др Радојевићу на представку, наводећи у закључку:

„На основу достављене документације неспорно је да је 47. седница СГ Чачка на почетку сваког заседања, 20, 22. и 30. октобра 2015. године имала потребан кворум за рад и одлучивање. Али, у погледу примедби о незаконитом усвајању одлуке о именовању в. д. директора ЈП ’Градац’, не може се са сигурношћу утврдити број присутних одборника нити постојање кворума, пошто су на почетку седнице присутна била 52 одборника, мењао се број присутних, а појединачне тачке дневног реда усвајане различитом бројем гласова”.

Ипак, државни секретар на крају наводи:

„Одлука о именовању в. д. директора ЈП ’Градац’, по својој правној природи, појединачни је акт против кога је обезбеђена судска заштита, па би давање мишљења по овом питању било мешање Министарства у независни рад суда”.

Др Радојевић за „Политику” каже да ће после таквог одговора покренути судски спор:

– Обратићу се Управном суду. Сматрам да је лако утврдити број присутних одборника у сали тог тренутка, јер локалне телевизије преносе све седнице.

Решавајући о овој представци, Министарство је затражило и добило извештај секретара ГС у Чачку, Петковића. Ту се, поред другог, наводи да је седница почела 20. и била настављена 22. октобра. О даљем току, Петковић је овако известио Министарство:

„На почетку наставка била су присутна 52 одборника, али се у току седнице број мењао јер су излазили из скупштинске сале и враћали се, па су у даљем раду све одлуке донете различитим бројем гласова. У саставу десете тачке дневног реда – Предлози комисије за кадрове и мандатско-имунитетска питања – био је и спорни предлог о именовању вршиоца дужности директора ЈП ’Градац’, који је усвојен са 29 гласова ’за’. Одборници Двери напустили су скупштинску салу а након усвајања наведеног предлога председник Скупштине одредио је паузу од 15 минута после које није постојао кворум за даљи рад, па је у 16.10 сати прекинуо заседање…

Скупштина је рад наставила 30. октобра у 10.20 сати, наставку је присуствовало 40 одборника и један од њих тражио је понављање гласања о именовању в. д. директора ЈП ’Градац’ јер је 22. октобра седница била прекинута непосредно након гласања, па није било могућности да тада тражи утврђивање кворума. Председник Скупштине изјаснио се да није повредио пословник и затражио да се Скупштина изјасни да ли је било повреде. Одборници су се изјаснили да није: са 21 гласом ’за’, 33 ’против’ и једним уздржаним”, навео је Петковић у свом извештају Министарству државне управе и локалне самоуправе.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh