Novosti online

Макрон и Меркелова у Берлину о сарадњи на Балкану и дијалогу Београда и Приштине

ПАРИЗ – Француска и Немачка сутра у Берлину у разговору с вођама са Западног Балкана и Хрватске и Словеније „желе да установе како се може порадити на поспешењу економске сарадње и политичке стабилности региона, посебно да чују како обновити пет месеци замрли дијалог Србије и Косова”. То данас, позивајући се на обавештене изворе у Паризу, пише француски привредни дневник Лезеко који наглашава да француски председник Емануел Макрон и немачка канцеларка Ангела Меркел на састанку с челницима региона и Хрватске и Словеније „желе да чују како се може ојачати регионална и сарадња на пољу безбедности у том подручју раздираном сукобима из 90-их година, чији су ожиљци још увек многобројни”.

Пре овог састанка ће, наводи Лезеко, председник Макрон и канцеларка Меркел сами разменити мишљења.

Овај сусрет ће бити неформалан и, додаје париски дневник, „не очекују се неке одлуке”, али састанак у Берлину ће бити обележен „поновним ангажовањем Париза, уз Немачку, у том региону”.

Преговори о уређивању односа Београда и Приштине, објашњава париски дневник, „прекинути су у новембру кад је косовска влада одлучила да вишеструко повећа царине на увоз српских производа”, преноси Бета.

Разговори Макрона и Меркелове с вођама земаља проистеклих из бивше Југославије, као и из Албаније ће, наводи Лезеко, бити „усредсређени на економске односе и повезивање, помирење, сарадњу у сузбијању шверца оружја и битку против организованог криминала”.

Али, додаје Лезеко, „обавештени извори подвлаче да је циљ нарочито да се чује шта кажу руководиоци позваних земаља” и „како да се обнови замрли дијалог Србије и Косова, јер је нормализација односа Београда и његове бивше покрајине, која је прогласила независност 2008, услов који је Европска унија поставила за окончање преговора о чланству Србије, покренутих у јануару 2014”.

Француски лист примећује да „Приштина чињенички измиче суверенитету Београда од сукоба 1999, уз подршку НАТО” и каже да су „независност Косова, које Срби сматрају својом историјском колевком” признале 23 од 28 чланица ЕУ.

И пише да на овом „састанку на врху неће бити речи о питањима проширивања ЕУ, што је у надлежности Брисела, напомињу у Паризу, иако ће надлежна за спољну политику ЕУ Федерика Могерини бити уз Емануела Макрона и Ангелу Меркел”.

Лезеко напомиње да је „замор од уласка нових чланица видљив у Бриселу због тешкоћа да се ‘сваре’ последње нове чланице, Хрватска, Румунија, Бугарска, као и невоља с турским досијеом”.

Француски дневник примећује да је међутим „жеља за учлањењем у ЕУ и даље снажна међу земљама Балкана, иако оне имају такође моћне везе с другим актерима, као што су Русија, Турска или Кина”.

Париз овим састанком, закључује француски дневник, жели да стави до знања вољу да се поново ангажује у региону који је његова дипломатија последњих година мало запустила, док је раније Француска тамо била снажно укључена и платила „данак у крви” јер су 24 француска војника погинула у борбама да би се спречило да се сукоби у бившој Југославији 1992-1995 још више разбукте”.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh