BEOGRAD – Suđenje Darku Šariću i drugim optuženim za pranje para stečenih od trgovine drogom ulaganjem u legalne finansijske tokove u Srbiji nastavljeno je danas u Specijalnim sudom u Beogradu svedočenjem vojvođanskog biznismena Mileta Jerkovića.
Jerković je počeo svoje svedočenje u februaru, a danas mu je pitanja postavljao optuženi novosadski advokat Radovan Štrbac iscrpno ga ispitujući i njegovom poslovanju.
Darko Šarić i još 17 optuženih u ovom slučaju u kojem je objedinjeno sedam optužnica, terete se za ukupno pranje oko 22 miliona evra.
Jerković, koji je inače iscrpno saslušavan krajem 2011, godine u vreme kad je Šarić bio u bekstvu, ponovo svedoči jer je Šarić to zatražio kako bi se suočio s njim.
Očekuje se da narednih dana pitanja Jerkoviću postavlja Šarić.
Štrpca, koji je bio Šarićev pumonoćnik za kupovinu privrednih i poljoprivrednih dobara po Vojvodini, zanimalo je da li je Jerković nekad koristio lažno ime Milorad, što je ovaj negirao.
Takođe ga je zaminalo zašto je sve firme kupovao na imena članova svoje porodice ili kao član konzorcijuma, a Jerković je objasnio da je to bilo legalno.
Takođe je zamerio Štrbcu što je protiv njega podneo više krivičnih prijava.
Jerković je u svom ranijem svedočenju potvrdio da su optuženi ulagali novac u njegova preduzeća i kupovali ih.
Tvrdio je da mu je Šarić isplatio sve što su dogovorili, ali nije bio blagonaklon prema njegovom advokatu Štrbcu tvrdeći da se ugrađivao u svaku cenu, jednom prilikom čak „50.000 – 60.000 evra“.
Štrbac je inače optužen i u procesu protiv Branka Lazarevića nekadašnjeg šefa kabineta ministra unutrašnjih poslova. Na teret mu se stavlja da je Lazarevića podstrekavao na odavanje službene tajne.
Prema navodima optužnice za pranje para, novac od prodaje kokaina koji je nabavljan u zemljama Južne Amerike, preko ofšor kompanija, prebacivan je u Srbiju i uplaćivan na račune domaćih preduzeća i pojedinih banaka.
Ova sredstva korišćena su za privatizaciju društvenih preduzeća, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta. Novac je, tvrdi se, izmedu ostalog ulagan i u novosadski „Putnik“, „Mitrosrem“ iz Sremske Mitrovice i „Palić“ iz Subotice.
Šarić, koji je prošlog leta osuđen na 20 godina zatvora zbog krijumčarenja kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu, negirao je u maju sve optužbe za pranje para u Srbiji.
On se nakon višegodišnjeg bekstva, 18. marta 2014. godine predao srpskim vlastima, nakon čega je uhapšen i od tada se nalazi u pritvoru.
Nedavno je u drugom postupku za pranje para, koji je još u fazi istrage, saslušan njegov brat Duško Šarić.
Foto Tanjug/ S. Ilic, arhiva