Novosti online

Мистериозни „Мир-инжењеринг” у Миријеву градио дом здравља који се распада

Фасада од цигле која се прошле суботе сручила са Дома здравља у Миријеву никоме се није обрушила на главу, али би могла да удари по џепу пореске обвезнике Београда. Јер, Дом здравља као корисник овог здања од 2009. године, када је отворен, нема новца да поправи фасаду, а власник и инвеститор објекта, град Београд, односно Агенција за инвестиције, требало би да пронађе средства за обнову зато што је реч о јавној институцији. На одговорност за то сада не може да буде позван „Мир инжењеринг”, фирма која је подигла Дом здравља. Њу су градске власти избациле из посла због кашњења, а недовршену конструкцију је, наводно, оставила с бушним кровом. До мистериозног власника „Мир инжењеринга” данас се не може доћи. Предузеће је отишло у стечај.

Колико ће коштати санација фасаде миријевског Дома здравља још није познато зато што се процена штете и даље чека.

Фасада можда и не би била највећа мука да кров, због лоше изведених радова, не прокишњава већ седам година. За његову поправку потребно је око четири милиона динара.

Обрушавање фасаде која је, како тврди Драгана Трифуновић Балановић, директорка ДЗ „Звездара”, коме припада објекат у Миријеву, лепљена директно на изолацију од стаклене вуне уместо да спојницама буде причвршћена за зид, за упућене није велико изненађење. Невоље са изградњом овог објекта низалe су се од старта.

На тендеру за изградњу, који је средином 2006. године расписао градски Секретаријат за финансије, Управа за инвестиције, посао је добило предузеће „Мир инжењеринг”. Оно је основано 1993. са седиштем у Улици Петра Коњовића 12ж и власник је била Мирјана Николић, подаци су из електронске базе Агенције за привредне регистре (АПР). У октобру исте године тадашњи градоначелник Београда Ненад Богдановић казао је да је изградња Дома здравља поверена тој фирми и да је вредност радова 260 милиона динара, а да ће посао бити окончан за 12 месеци. Али, на отварање те здравствене установе од 4.113 квадрата чекало се три године.

Темељи су постављени крајем децембра 2006. Две године касније, како незванично сазнајемо, због непоштовања уговорних обавеза и кашњења у градњи град је са „Мир инжењерингом” раскинуо уговор. Расписан је тендер за новог извођача и посао је припао ГП „Напред”. То грађевинско предузеће, које постоји од 1948. године, извело је унутрашње завршне занатске радове.

– Груби грађевински радови на објекту били су завршени када смо ми, победивши на тендеру, уведени у посао. За четири месеца испунили смо уговорне обавезе и на крају смо санирали кров који је прокишњавао. Хидроизолација није била добро урађена и ми смо је заменили. Тестирали смо кров и показало се да он више не прокишњава. Колико се сећамо, вредност нашег ангажмана била је око 80 милиона динара и дали смо гаранцију од две године, што је тада било у складу са законом – наглашавају у „Напреду”.

Надзорни орган, који је контролисао да ли се радови у ентеријеру здања изводе према пројекту за који је издата грађевинска дозвола, била је Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда, додају у овом предузећу. Не знају да ли је Дирекција надгледала како посао обавља „Мир инжењеринг”. Јер, пре него што се изда употребна дозвола, сва одступања од пројекта за Дом здравља надзорни орган је требало да уочи и наложи да се она отклоне. Употребна дозвола издата је у јуну 2009. године на основу извештаја Комисије Градског завода за вештачење, који је обавио технички преглед објекта.

Пре пет година је над „Мир инжењерингом” отворен стечајни поступак који је закључен 2014, наведено је на сајту АПР-а.

—————————————————–

Истоимено предузеће и у Црној Гори

„Мир инжењеринг”, једина је фирма под тим именом заведена у Агенцији за привредне регистре, у Улици Петра Коњовића. На интернету се, међутим, могу наћи бројеви телефона истоименог предузећа на адресама у Париске комуне, Мис Ирбијевој и Булевару ЈНА. Ти бројеви сада нису у функцији.

Предузеће са истим називом регистровано је у Црној Гори у фебруару 2008. године за изградњу стамбених и нестамбених зграда и његово седиште је у Будви. Извршни директор и оснивач је Милан Јовановић, пише у Централном регистру привредних субјеката Црне Горе. Име Мирјане Николић нигде се не помиње.

—————————————————–

Ташна-машна фирма

„Мир инжењеринг” из Београда никада није био на листи Грађевинске коморе Србије, тврди Горан Родић, потпредседник те институције. Чланице коморе су предузећа која имају референце и лиценциране инжењере, нису у стечају, нити су кривично гоњене.

– Вероватно је „Мир инжењеринг” предузеће ташна-машна, каквих је на стотине. Она обично понуде ниске цене, добију посао, забрљају, а од гаранција које приложе не могу се санирати кварови и фушерај – истиче Родић.

По сајтовима се, иначе, провлачи да је „Мир инжењеринг” учествовао у изградњи Тржног центра „Енјуб”, пословно-стамбеног објекта у Раковици – ламеле 1, 2, 5 и 6, и комбиноване Дечје установе Ресник.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh