Gradovi

Monumentalna freska života i sveta Petra Velikog

BEOGRAD – Poklonici vrhunski napisanih biografija i istoriografskih studija obradovaće se knjizi Roberta K. Mesia „Petar Veliki njegov život i svet“, koja ima 1.234 strane i za koju je autor osvojio Pulicerovu nagradu 1980, u kategoriji biografija, a sada ju je, u srpskom prevodu, objavila „Laguna“.

Ovo izuzetno istoriografsko delo prodato je do sada u šest miliona primaraka, a najveći kompliment mu je što je prevedeno i štamapano u Rusiji, koja može da zahvali Petru Velikom da je ušla na velika vrata u istoriju Evrope i stekla prvi put epitet jedne od „globalnih sila“.

Ruski istoričar. koji je napisao predgovor za rusko izdanje, Evgenij Viktorovič Anisimov, zapisao je da „čitalac koji je pročitao ovu knjigu i stavio je na svoju policu nije pogrešio, jer do dana današnjeg ne postoji podrobnije, opširnije i savesnije napisano naučno-popularno delo na ovu temu“.

Ime autora Roberta K. Mesia, nije nepoznato srpskim čitoacima, pošto je „Laguna“ pre nekoliko godina objavila prevod njegove biografije Katarine Velike „Portret jedne žene“, napisane 2012, koja je takođe impozantno delo po obimu, a naišlo je veoma dobar prijem kod srpskih čitalaca i doživela je više od jednog izdanja.

Ko je bio fasciniran delom o Katarini Velikoj, nikako ne bi smeo da zaobiđe život i svet Petra Velikog jer to delo je spektakularni pregled istorije XVII i početka XVIII veka ne samo Rusije, već svih zemalja koje su ukljucene u knjigu bilo da se radilo o njegovim protivnicima na bojnom polju, prijateljima ili saveznicima, ali i zemlje poput Francuske koju je posetio pred kraj života, jer jedna od važnih osobina tog jedinstvenog čveka bila je nezajažljiva radoznalost i nikako nije hteo da propusti da ne vidi Pariz.

Mesi, diplomac univerziteta kao što su američki Jejl i britanski Oskford na kojima je učio i usavršavao znanje istorije Evrope, a posebno Rusije, danas važi za istoričara koji izuzetno dobro poznaje istoriju članova dinastije Romanov (1613-1917), o kojima je napisao nekoliko studija.

Ipak i danas se smatra da mu je životno delo pisani spomenik Petru Velikom, iako je to bila njegova prva monumentalna istoriografska knjiga za čije je pisanje utrošio godine minucioznog istraživanja i rada.

Njegova biografija čoveka koji je sa 10 godina krunisan kao kovladar sa svojim starijim polubratom po ocu Ivanom i vladao je od 1682. do 1725, duboko uranja u život ovog u ono vreme gorostasa sa preko dva metra visine, punog energije i snage, beležeći najvaznije događaje u njegovom životu sa brojnim anegdotama i svedočenjima savremenika.

Za posebnom toplinom dočarava romansu sa seljančicom Katarinom koja mu je prvo bila ljubavnica, da bi je kasnije oženio, krunisao za caricu i osigurao da ona bude vladarka nakon njegove smrti. Za tu prelepu ljubavnu priču, autor knjige se poslužio prepiskom između Katarine i Petra kada su bili razdvojen.

Patriota do poslednje kapi krvi, Petar je uložio svoju beskrajnu eneregiju u pretvaranje Rusije iz zaostale, primitivne zabiti u moćnu evropsku državu i zato je Mesi ovim rečima zaključio njegovu biografiju ocenom da rasprave u vezi sa Petrom i oprečna mišljenja o njegovimn reformama nemaju kraja.

„Večni radnik“, tim prečima ga opisuje Puškin dok Mesi izriče konačnu ocenu da je „Petar bio prirodna stihija i možda baš iz tog razloga nikakav konačni sud neće ni biti donešen, jer kako suditi beskrajnim talasima okeana ili moćnoj snazi vihora?“ .

Foto laguna

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh