Gradovi

Na proleće 2018. godine nov Zakon o rodnoj ravnopravnosti

 

Novi zakon o rodnoj ravnopravnosti trebalo bi da bude usvojen na proleće 2018. godine, rekao je danas ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Djordjević i dodao da postoji veliki pomak u položaju žena u Srbiji.

Djordjević je kazao da je to ministarstvo imalo negativno mišljenje na predlog zakona koji je podnela predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović, jer je sadržao problematične odredbe poput nametanja kvota privatnim kompanijama o broju zaposlenih žena.

„Nijedan ministar ne sme sebi da dozvoli da bilo kakva sujeta ili lični odnos utiče na državu i da bilo kakve odluke ili lični odnos s nekim drugim ministrom, dovodi do toga da država bude u problemu“, kazao je Djodrjević na konferenciji na kojoj je predstavljao rezultate rada svog ministarstva.

On je kazao da je taj predlog zakona bio kvalitetan, ali da je imao nedostatke koje su uočila i druga ministarstva.

Prema njegovim rečima, od 19 ministarstava od kojih su zatražili mišljenje, 12 je dalo negativnu ocenu.

„Mi smo zahvalni na tom zakonu, mi ga nećemo menjati da donosimo novi, ali on mora da prodje proceduru kakvu zaslužuje“, rekao je Djordjević.

On je rekao da zakon treba da prodje sva ministarstva i javnu raspravu koja treba da bude održana u četiri grada, da bude preveden za Evropsku komisiju, prodje vladu i onda da bude usvojen u parlamentu.

Djordjević je podsetio da je u 2017. godini osnovan Savet za rodnu ravnopravnost i najavio da će naredne godine biti donet i Zakon o zabrani diskriminacije.

Prioriteti socijalne karte, SOS telefon i borba protiv rada na crno

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Djordjević izjavio je danas su izrada socijalnih karata, borba protiv rada na crno i uspostavljanje SOS telefona za žene žrtve nasilja najvažniji zadaci tog ministarstva u narednoj godini.

Djordjević je na konferenciji u Beogradu na kojoj je predstavljao rezultate rada Ministarstva u 2017. godini, kazao da je tokom godine formirana radna grupa koja će se baviti izmenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti, kako bi se uveo pojam socijalnih karata u zakonodavstvo.

On je kazao da po tom pitanju, Srbija želi da iskopira najbolji primer, a to je Danska.

Finska je zemlja koja će služiti kao primer za uvodjenje SOS telefona za žene žrtve nasilja, koji bi trebalo da počene da funkcioniše 2018. godine, nakon što se raspiše javni poziv za nevladine organizacije koje će voditi tu telefonsku liniju.

Za uvodjenje linije, iz budžeta ministarstva koji u 2018. godini iznosi 149,2 milijarde dinara, biće izdvojeno 30 miliona dinara.

„Očekujem da naša SOS linija preskoči sve dečje bolesti i da će početi da radi na nivou mnogo razvijenih zemalja“, rekao je Djordjević.

Kada je u pitanju sprečavanje rada na crno, u tekućoj godini uradjeno je 23.135 nadzora u kojima je otkriveno oko 8.000 neprijavljenih radnika.

Inspektorat rada je izrekao više od 13.000 prekršajnih prijava i 243 zabrane zbog ugrožene bezbednosti, a naplatio 109.508.400 dinara na ime kazni.

Prema njegovim rečima, u 2018. godini biće uveden mobilni inspektor, a obavljaće se vanredne kontrole svakog dana.

Djordjević je naveo da će iz budžeta biti izdvojeno 3,65 milijardi za aktivno zapošljavanje, što je 850 miliona više u odnosu na 2017. gdoinu.

Podsetio je da je izmenama zakona omogućena prekvalifikacija ne samo ljudi na birou Nacionalne službe za zapošljavanje, već i ljudima koji rade.

On je kazao da je posle sedam godina, prošle nedelje u Moskvi potpisan sporazum o socijalnoj sigurnosti sa Rusijom, koji će omogućavati povezivanje ranog staža i dobijanje ruskih penzija onima koji su radili u toj zemlji.

Ministar je kazao da je 1,7 milijardi dinara obezbedjeno za zaštitu osoba sa invaliditetom i da očekuje formiranje centralne baze napada i personalizovanih kartica.

Najavio je i da će biti doneti pravilnici koji će omogućiti reorganizaciju Centara za socijalni rad, odnosno njihov bolji i uspešniji rad.

„Njihov rad je težak i odgovoran, njihova odluka je uvek izmedju čekića i nakovnja, i kako god da presude, uvek je druga stana nezadovoljna“, ocenio je Djordjević.

On je kazao i da će od naredne godine država pomoći starim osobama, koje žele da budu smešteni u domove, a ne mogu zbog dugih lista čekanja, tako što će za svaku osobu država plaćati 36.000 dinara za smeštaj u privatne domove.

Za sprovodjenje tog programa ministarstvo je obezbedio 204 miliona dinara, a na listi čekanja su trenutno 904 osobe.

Djordjević je istakao da je veoma zadovoljan svojim timom i naglasio da su u planovima za narednu godinu vodili računa da budu realni i lako ostvarivi.

„Nismo hteli da budemo previše ambiciozni, već realni, kako bi imali efikasne i merljive rezultate rada“, poručio je ministar.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh