Novosti online

Напад на банкомат киселином

Оружаних пљачки и разбојништава у банкама биће све мање, процењено је на основу података из извештаја полицијске асоцијације Европол. Најновији тренд је „напад” банкомата хемијским средствима, сазнаје „Политика”. Потребно је од 15 до 30 минута да киселина неутралише банкомат и да разбојник дође до новца. Овакав начин пљачке појавио се недавно у земљама Бенелукса. Због појачане активности полиције због тероризма у овом делу Европе криминалци све теже долазе до пиштоља и пушака, па у пљачку иду наоружани – киселином. Код нас, кажу у полицији, није било овакве врсте пљачки.

„Подаци о новим трендовима и начинима извршења кривичних дела стижу путем Интерполовог заштићеног канала И 24/7. Информације са страним партнерима МУП Србије одмах размењује. Сва нова сазнања прослеђујемо надлежним линијама рада у министарству”, каже у разговору за „Политику” Милан Димитријевић, начелник Управе за међународну оперативну полицијску сарадњу МУП-а Србије.

Европол је највећа полицијска асоцијација на нивоу Старог континента, са којом МУП сарађује оперативно. То српску полицију ставља у исту раван са колегама из свих држава ЕУ. Нова сазнања полиција у свету се експертски анализирају, обрађују и достављају централама. Глобално, информације се размењују путем Интерпола, док је за Европу задужен Европол. Оперативни партнер Европола је поред Колумбије и САД, док је Русија стратешки партнер. То значи да руска полиција не размењује оперативне полицијске податке са европским земљама.

Да би се нешто третирало као нови тренд или начин извршења кривичног дела, потребно је да га уоче најмање две државе ЕУ.

Са својим капацитетом и начином обраде одређеног феномена и проблематике, Европол, тврди Димитријевић, надилази све полицијске асоцијације.

„Европол је направио корак више и у централи је направио јаке базе података у којима се одређени феномени и врсте криминала третирају по радним фајловима или стручно-фокалним тачкама. Српска полиција од могућих 25, учествује у 10 радних фајлова. Размена информација иде у оба смера”, наводи начелник.

Тероризам највећа безбедносна претња
Упитан шта представља највећу претњу у безбедносном смислу, Милан Димитријевић одговора да је то, на убедљиво првом месту – тероризам, а затим високотехнолошки криминал, трговина дрогом и имовински деликти.„Тероризам вуче корене са подручја Блиског истока, Авганистана. Две најекстремније организације су Ал Каида и ИД. Немогуће је занемарити и остале облике на северу и у самој Африци, па сада и у Турској и Европи. Феномен се раширио и стално се мења. Не само да изазива људске жртве и материјалну штету, већ и панику и страх. Пуно је грешака и пропуста, као и нових сазнања са којима се сусрећемо. Носиоци ових активности су све чешће високошколци и академски људи који су рођени и живе у заједницама где су могли да напредују у техници и науци. Терористима више није неопходно да купе експлозив, већ га сами праве. Због тога полиције и службе траже нове формуле и начине опсервације. Једно је сигурно – без сарадње, озбиљне размене информација и одлучног супротстављања свих чинилаца безбедности у свету, у овом феномену неће бити лако никоме па ни нама”, тврди Милан Димитријевић.

Тако је на пример у фајл „Кола”, где се сливају подаци у вези са дрогама, 13. јануара ове године од шпанске полиције стигло упозорење о новом начину скривања и шверца кокаина – коришћењем палета направљених од ове дроге. Шпанци су их открили хапшењем међународне криминалне групе, која је била активна у Колумбији, Шпанији, Великој Британији и Дубаију.

Недавно су полиције путем оперативног фајла Синерџи (за синтетичке дроге) упозорене на таблете са високом концентрацијом параметоксиметамфетамина и логом супермена, која се доводе у везу са смртним случајевима у Европи.

За сваки радни фајл задужен је одређени експерт српске полиције из те области. Дакле, ако је реч о тероризму, дрогама или разбојништвима стручњаци из ове области директно размењују информације. Оне су увек поуздане, тачне и он је најодговорнији за ту линију рада.

Најновији подаци о начинима извршења кривичних дела шаљу се ка централи где се унакрсно умрежавају, због чега полиције у саставу Европола сазнања брзо и лако увезују. Тако да ако нешто у првом тренутку делује незанимљиво, није искључено да ће се увезивањем са другим подацима испоставити као важно и отворити нове видике европским полицајама.

Међународна сарадња је пут у два смера. Тако је српска полиција преко Европола у фебруару ове године у фокалну тачку „Кола” проследила информацију о откривању новог начина сакривања кокаина у бразилским препаратима за косу. Овако сакривен кокаин нађен је у пртљагу једног немачког држављанина, на Аеродрому „Никола Тесла”, 1. фебруара ове године.

Захваљујући међународној оперативној сарадњи, МУП је направио извештај о деловању криминалних мото група у нашој држави. До сазнања се дошло кроз кореспонденцију и сарадњу са полицијама Немачке, Шведске, Данске и Норвешке.

„Српска полиција не заостаје ни за једном светском, већ напротив. По резултатима које бележе страни партнери, МУП Србије заузима респектабилно високо место у Интерполу, где смо у топ десет. У Европолу смо међу водећима у овом делу Европе. Дневно се у Управи за међународну оперативну полицијску сарадњу, у којој се налази и канцеларија српског Интерпола, прими између 200 и 250 информација и на исто толико се и одговори”, каже први човек ове управе.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh