Novosti online

Nemačka proslavila 28. godišnjicu ponovnog ujedinjenja, podele ostale

Nemačka je danas proslavila 28. godišnjicu ponovnog ujedinjenja svog istoka iz zapada, procesa koji po oceni kancelarke Angele Merkel još nije završen.

Nemačke vodje izrazile su zabrinutost zbog podela u društvu i rasta populizma.

Istočna i zapadna Nemačka nekadašnja Nemačka Demokratska Republika i Savezna Republika Nemačka, ponovo su se ujedinile 3. oktobra 1990. godine, posle 45 godina hladnoratovske podele od pora Nemačke u Drugom svetskom ratu, a manje od godinu dana posle pada Berlinskog zida, 9. novembra 1989, kada je istočna Nemačka otvorila svoju čvrsto čuvanu granicu.

Iako je od tada ostvaren veliki napredak, ekonomske i druge razlike izmedju zapada i manje bogatog istoka i dalje postoje.

Nemački lideri koji su govorili na ceremoniji povodom današnje godišnjice, ukazali su na zabrinutost zbog podela i polarizacije u nemačkom društvu, koje nisu sve na frontu istok-zapad.

Angela Merkel koja je odrasla u istočnoj Nemačkoj, rekla je da „nemačko jedinstvo nije potpuno“ i da i danas postavlja izazove.

„Dvadesetosam godina kasnije mi znamo da je ono što zovemo nemačkim jedinstvom proces, dug put koji nas svaki put iznova poziva da slušamo jedni druge“, rekla je ona.

Tokom protekle tri godine, dolazak velikog broja izbeglica i drugih migranata podstakao je veću polarizaciju u Nemačkoj. Nacionalistička partija Alternativa za Nemačku koja ima podršku širom zemlje, ali je posebno jaka na istoku, ušla je u nacionalni parlament prošle godine.

Nasilni desničarski protesti pre mesec dana posle ubistva jednog Nemca, koga su navodno ubili migranti, u istočnom gradu Kemnicu samo su uvećali zabrinutost.

„Nećemo dozvoliti da budemo podeljeni i to nije pitanje istoka i zapada, nije tako jednostavno“, rekao je gradonačelnik Berlina Mihael Miler na glavnoj ceremoniji povodom Dana ujedinjenja u zgradi Opere u Berlinu.

Na ceremoniji je govorio i predsednik Parlamenta Volfgang Šojble koji je pomogao u pregovorima o ponovnom ujedinjenju Nemačke.

„Mi u Nemačkoj takodje vidimo populističku pretpostavku postavljanja ‘naroda’ protiv političkih protivnika, protiv navodnih i stvarnih manjina, protiv onih koje je narod izabrao. Ali niko nema pravo da kaže da samo on predstavlja narod“, rekao je Šojble.

On se založio za „savremeni patriotizam“ označen „samopouzdanjem, smirenošću i optimizmom“.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh