Novosti online

Нови Београд на води у Блоку 18

Зграде опере, националне галерије и музеја могле би да се граде на левој обали Савског амфитеатра у новобеоградском Блоку 18. Та здања требало би да оплемене будући стамбено-пословни комплекс између Старог савског моста и „Газеле” који ће се простирати на 46,8 хектара, што је двоструко мања површина од оне коју ће заузимати „Београд на води” на десној савској обали. На простору омеђеном мостовима, улицама Земунски пут, Владимира Поповића и Булеваром Арсенија Чарнојевића планирано је око 4.200 станова, хотели, угоститељски, трговински и пословни објекти, дом здравља, предшколска установа, основна школа, док ће парк између Бродарске улице и Саве остати јавна зелена површина.

Како ће изгледати будући град у Блоку 18, сада закрчен шљункарама, ауто-перионицама, грађевинским погонима, биће познато почетком јула када ће петочлани жири обелоданити победничко решење јуче расписаног анкетног урбанистичко-архитектонског конкурса.

– Победничко решење биће основ за израду плана детаљне регулације Блока 18 јер град жели да спремно дочека инвеститоре који би улагали у најатрактивнији део Београда. Очекујемо велики одзив архитеката – истиче Милутин Фолић, градски урбаниста и председник жирија.

Архитекте имају одрешене руке да пројектују висока здања, али ће морати да воде рачуна да будући објекти својим габаритом не угрозе комплекс Старог сајмишта и Централне куле, целине на коју ће се наслањати нови градић са око 12.000 становника.

Учесници конкурса треба да воде рачуна и о томе да не наруже визуре на „Сава центар” и хотел „Краун плазу”, зоне која ће бити у залеђу будућег комплекса у Блока 18 где је дозвољено зидати око 750.000 квадратних метара.

Домаћа архитектонска сцена добила је прилику да до 14. јуна понуди своју визију леве обале Савског амфитеатра, целине која није обухваћена „Београдом на води”, што је била само једна замерка у мору критика тог пројекта.

Најбоље радове бираће чланови жирија: архитекте Мирјана Милановић, проф. др Љиљана Благојевић, Небојша Мињевић и академик проф. Милан Лојаница. Прва награда је вредна 1,2 милиона динара, друга 900.000, трећа 600.000, а за два откупа у наградном фонду резервисано је по 300.000 динара. Конкурс је расписала Дирекција за грађевинско земљиште у сарадњи са Удружењем архитеката Србије.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh