Novosti online

Омиљена зимска адреса

Не могу да се подиче рекордном надморском висином, нису први по капацитетима за смештај гостију, али Дивчибаре, центар на планини Маљен, једна је од омиљених адреса за зимски одмор становника Србије.

У овом туристичком центру многи су први пут стали на скије, први пут су се као деца, боравећи на вишедневним екскурзијама, у неком од одмаралишта, одвојили од маме и тате. Родитељи са малишанима који још нису пошли у школу такође када их упитате где најчешће „беже” током зиме из својих средина – управо наводе Дивчибаре.

Излетиште на Маљену

Велики је број оних који се Дивчибарама враћају више пута годишње – на по један дан.

Висораван смештена у централном делу планине Маљен налази се на надморској висини од 980 метара, сам центар удаљен је 38 километара југоисточно од Ваљева, те је једно од омиљених излетишта становника града Колубарског округа.

Осим у хотелима и приватним пансионима, велики број посетилаца борави у својим викендицама. Прве су ницале још пре 100 година, тачније средином двадесетих година 20. века, оснивањем тадашњег дивчибарског Здравственог друштва. Нажалост, тих старих, првих брвнара више нема.

Повољан географски положај, блага и пријатна клима и очувана природа примамљиви су многима уназад читав век.

– Гости овде долазе на једнодневне излете, породичне одморе, екскурзије. Ово је и идеално је место за ученичку наставу у природи, наравно, скијање и различите врсте припрема спортиста – истиче Ана Марковић, директор Туристичке организације Ваљево.

Последњих неколико година Дивчибаре бележе пораст броја посетилаца. Током 2018. остварено је више од 160.000 ноћења. Највише је било посетилаца из Београда, потом градова Војводине, али и редовних гостију из Горњег Милановца, Чачака, Пожеге, Шапца, Лазаревца… И странаца је све више. У претходних 12 месеци повећан је број ноћења страних држављана за 10 процената.

За благодети овдашње климе зна се од давнина. Некада су мештани околних насеља овамо доводили стоку на испашу и током летњих месеци са ливада косили траву, како би спремили зимске залихе сена.

Историјски подаци говоре да су први пут под данашњим именом поменуте у 15. веку у турском попису смедеревског санџака: село Дивчибаре тада је бројало 11 кућа. По последњем попису, из 2011. године, био је само 141 становник.

Ваздушна бања

Данас слове за ваздушну бању те не чуди што током пролећних и летњих месеци овде буде и неколико десетина пута више гостију. Пешачке стазе, одморишта и видиковци у резерватима природе Црна река, Чалачки поток, Вражији вир и Жабалац пуни су планинара и шетача који уживају у благодетима мешовитих четинарских и листопадних шума.

Током зиме љубитељима снежних спортова на располагању су две

ски-стазе: Црни врх и Центар. На првој је пре три године постављен систем за вештачки снег како скијаши не би били ускраћени за уживање у данима када нема природног прекривача.

Предање је да је сам топоним настао од „девојачке баре”, јер легенда каже да се управо у набујалој реци Црна Каменица удавила једна пастирица па је њој у спомен становништво тако почело да га назива.

Шта видети у Ваљеву

На само 38 километара од центра Дивчибара налази се Ваљево. Колубарска варош у коме се током боравка могу задовољити потребе за новим историјским, уметничким, туристичким сазнањима. У граду Алексе Ненадовића, Илије Бирчанина, Живојина Мишића, Десанке Максимовић, гости могу да шетају историјском четврти Тешњар, да посете Модерну галерију, Народни музеј, Историјски архив, уживају у парковима, на обалама реке Градац, манастирима ваљевског краја.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh