BG

Опасни квартови Земуна

Четвртина домаћинстава у ромским насељима општине Земун нема пијаћу воду, а велики проблем је и непостојање канализације или септичке јаме, показали су резултати истраживања „Процена безбедносне ситуације у подстандардним насељима градске општине Земун” Ромског центра за жене и децу „Даје”. Приступ канализацији нема 39 одсто ових ромских домаћинстава, док је у насељу Камендин овај проценат још већи и износи 77 одсто.

Како за „Политику” објашњава Јелена Маринковић, ауторка овог истраживања, у њему је учествовао 241 испитаник који живи у Камендину, Дивљем насељу, Војном путу, блоковима 1 и 2 и Бачком Иловику.

– Истраживање се бавило перцепцијом самих становника и ми не претендујемо да доносимо закључке који се тичу свих насеља на територији Земуна, већ је ово дескрипција стања које постоји на терену. Због специфичности популације и опсежности упитника који смо користили, узорак је био селективан, тако да су у њему учествовали пунолетни грађани просечне старости око 34 године, они који су образованији и боље познају српски језик – истиче Маринковићка.

Неки од општих закључака до којих се дошло после овог истраживања су, каже она, да безбедност становника ових насеља није на максималном нивоу, односно да они сматрају да постоје одређени аспекти који угрожавају њихову безбедност. Уочено је да испитаници пријављују и да се у њиховом комшилуку окупљају одређене екстремистичке групе, иако се истраживачи нису бавили анализом о каквим се ту групама ради. Људи су у великој мери говорили и да постоји насиље над женама.

– Више од 80 одсто испитаника каже да у њиховим насељима постоје места где се окупљају лица која користе алкохол и наркотике, и да су они у неком нижем проценту агресивни према пролазницима, добацују им и вређају их, што су нам посебно саопштавали становници насеља Камендин. Још један од проблема је безбедност деце и сви наводе да у насељима нема места где деца могу безбедно да се играју јер нема паркова и игралишта. И пут до школе и вртића није обележен адекватно – набраја ауторка овог истраживања у коме је само 59 одсто испитаника изјавило да сматра да је ова дечја траса безбедна.

Јелена Маринковић истиче да су организатори испитивања имали састанке са општинским Саветом за безбедност (чији рад иначе не познаје огромна већина испитаног становништва) и да су се обе стране сагласиле да је реч о комплексним проблемима на чијем се решавању мора ангажовати више актера. Неопходна је, додаје она, сарадња локалних власти и организација цивилног друштва.

У општини Земун, међутим, оспоравају резултате овог истраживања.

– На територији општине Земун, насеље Камендин, Војни пут – блок 1 и блок 2, као и насеље Земун-поље покривени су водоводном и канализационом мрежом, те не можемо рећи да су веродостојни наведени подаци у процентима које сте навели. Такође, непознати су нам и подаци који се тичу безбедности деце на путу до вртића и школа, с обзиром на то да смо у сталној комуникацији са директорима ових установа, као и са полицијском станицом – истичу у општини Земун.

Они подсећају да земунски Савет за безбедност постоји већ пет година и да организује превентивне акције и програме у вези са свим видовима насиља.

– Међу реализованим пројектима су безбедно коришћење интернета међу децом и младима, затим кампања против коришћења пиротехничких средстава и кампања против насиља у партнерским односима, односно у породици – набрајају у овој општини где додају да се нико из ромске заједнице није обратио да би им указао на проблеме изнете у оквиру истраживања.

Они истичу да ова земунска општинска управа у континуитету ради на спровођењу стратегије равномерног развоја општине што подразумева једнаке услове живота за све грађане па се, како кажу, сва недостајућа инфраструктура ради по приоритетима.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh