Novosti online

Папа примио поглавара украјинске Гркокатоличке цркве

ВАТИКАН – Поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања примио је поглавара украјинске Гркокатоличке цркве, надбискупа Кијева Свјатослава Шевчука, само неколико недеља после историјског састанка с поглаваром Руске православне цркве Кирилом у хавани. Пошто је с Кирилом потписао заједничку декларацију, којом се између осталог изражава жаљење због „губитка јединства” међу хришћанима, папа је био мета напада оних који су сматрали да је документ сувише наклоњен Москви, подсећа агенција Франс прес.

Због тога се током јучерашњег састанка са Шевчуком, и другом украјинским бискупима, папа вероватно суочио с њиховим гневом, наводи Франс прес. Састанак с Кирилом 12. фебруара на Куби папе Фрање и Кирила без сумње је допринео приближавању две цркве, оцењује агенција и подсећа да је то био први састанак поглавара Руске православне цркве и Римокатоличке цркве од раскола у 11. веку у до тада јединственом хришћанству.

Кијевски надбискуп Шевчук је, међутим, одмах после тог историјског састанка изјавио да су многи украјински гркокатолици „разочарани” и да се осећају издано.

Папа Фрања је вероватно био забринут због критика за које је знао да ће уследити после састанка на Куби, па је изјаву новинарима дао у авиону, одмах по одласку са Кубе.

„Биће много тумачења. То није политичка декларација, нити социолошка. То је пасторална декларација”, рекао је тада папа Фрања. Неколико дана касније, папа је казао и да „разуме” осећање неких Украјинаца да су издани.

„То је документ о коме се може расправљати”, рекао је папа и додао да се Украјина налази усред „рата и патњи” и да се та чињеница тумачи на разне начине.

„Чињеница, као што је један рат… свако има своје мишљење. Какав је то рат? Ко га је започео”, рекао је папа.

Папски нунције у Украјини Клаудио Гуђероти рекао је да је потписани текст нешто што треба да се заборави, јер је изазвао много „тешкоћа”. О документу се преговарало у тајности, а његово потписивање и одлука о састанку Кирила и Фрање објављена је само недељу дана раније, док се о неким детаљима и формулацијама декларације расправљало до последњег тренутка, наводи Франс прес.

„Немогуће је јавно припремати један такав догађај. Има сувише оних који му се противе”, рекао је патријар Кирил. Митрополит Хиларион, с друге стране, у тексту објављеном у петак у ватиканском листу Осерваторе романо изразио је задовољство због састанка папе Фрање и патријарха Кирила, оценивши да он доприноси успостављању трајног мира у Украјини.

Таква оцена произилази између осталог због тога што се у њиховој заједничкој декларацији Фрање и Кирила позива на мир у Сирији, Ираку и Украјини, а на Европу се апелује да „задржи веру у своје хришћанске корене”.

Бета-АФП

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh