Novosti online

Партијама и даље највише новца стиже из буџета

Ни прет­ход­на 2018. го­ди­на ни­је про­шла без из­бо­ра ко­ји су „на­зи­да­ли” и при­ход­ну и рас­ход­ну стра­ну го­ди­шњих фи­нан­сиј­ских из­ве­шта­ја по­ли­тич­ких стра­на­ка, чи­ме су об­у­хва­ће­на сред­ства и за ре­до­ван рад и за тро­шко­ве из­бор­них кам­па­ња. По­ли­тич­ки нај­ја­ча, Срп­ска на­пред­на стран­ка и на јед­ној и на дру­гој стра­ни та­бе­ле, са око 4,8 ми­ли­о­на евра, бе­ле­жи го­то­во дво­стру­ко ве­ће вред­но­сти у од­но­су на „дру­го­пла­си­ра­ну” Со­ци­ја­ли­стич­ку пар­ти­ју Ср­би­је, иза ко­је су, опет, да­ле­ко сви оста­ли. Уз не­ко­ли­ко оп­штин­ских из­бо­ра, они за град Бе­о­град, ко­ји по зна­ча­ју, уз­бу­ђе­њу и сред­стви­ма ко­ја се ула­жу у њих, увек пре­ва­зи­ла­зе ранг ло­кал­них из­бо­ра ко­ји­ма при­па­да­ју, на­ро­чи­то су по­ве­ћа­ли рас­хо­де стра­на­ка у про­шлој го­ди­ни.

Ре­ги­стро­ва­не стран­ке и по­ли­тич­ки су­бјек­ти ко­ји има­ју од­бор­ни­ке и по­сла­ни­ке би­ли су ду­жни да Аген­ци­ји за бор­бу про­тив ко­руп­ци­је до­ста­ве сво­је фи­нан­сиј­ске из­ве­шта­је, као и из­ве­шта­је о при­ло­зи­ма и имо­ви­ни, уз прет­ход­но при­ба­вље­но ми­шље­ње овла­шће­ног ре­ви­зо­ра, нај­ка­сни­је до 15. апри­ла. До ју­че је у од­го­ва­ра­ју­ћи ре­ги­стар ан­ти­ко­руп­циј­ске аген­ци­је би­ло уне­то 106 фи­нан­сиј­ских из­ве­шта­ја, а мо­же их би­ти још. За 2017. из­ве­шта­је је под­не­ло 114 по­ли­тич­ких су­бје­ка­та, за го­ди­ну пре – 140, док су за 2015. из­ве­шта­је до­ста­ви­ле 102 стран­ке, удру­же­ња, гру­пе гра­ђа­на. Про­тив оних ко­ји не под­не­су го­ди­шње фи­нан­сиј­ске из­ве­шта­је аген­ци­ја под­но­си зах­тев за по­кре­та­ње пре­кр­шај­ног по­ступ­ка.

И из­ве­шта­ји за 2018. по­ка­зу­ју да су јав­на сред­ства (но­вац из ре­пу­блич­ког, по­кра­јин­ског и ло­кал­них бу­џе­та) глав­ни из­вор при­хо­да по­ли­тич­ких су­бје­ка­та у Ср­би­ји. Та­ко су на­пред­ња­ци из јав­них из­во­ра до­би­ли око 428 ми­ли­о­на ди­на­ра, док су од при­ло­га 1.440 фи­зич­ких ли­ца при­хо­до­ва­ли бли­зу 55 ми­ли­о­на. Со­ци­ја­ли­сти су од фи­зич­ких ли­ца до­би­ли ви­ше при­ло­га – њи­ма су 334 осо­бе до­ни­ра­ле укуп­но око 83 ми­ли­о­на, али су из јав­них из­во­ра ипак до­би­ли ви­ше – 118 ми­ли­о­на ди­на­ра.

У по­сма­тра­них 12 при­ме­ра, да­тих у на­шим та­бе­ла­ма, је­ди­но је Гру­па гра­ђа­на „Бе­о­град од­лу­чу­је, љу­ди по­бе­ђу­ју” Дра­га­на Ђи­ла­са (чи­ја се глав­ни­на при­хо­да и рас­хо­да од­но­си упра­во на бе­о­град­ске из­бо­ре) има­ла ви­ше при­ло­га од прав­них ли­ца, 58 ми­ли­о­на ди­на­ра. Од фи­зич­ких ли­ца ова гру­па гра­ђа­на до­би­ла је бли­зу 24 ми­ли­о­на, а из јав­них из­во­ра око 16,5 ми­ли­о­на ди­на­ра.

При­хо­де од чла­на­ри­не оства­ри­ли су СНС (бли­зу 85 ми­ли­о­на ди­на­ра), ПУПС (3,8 ми­ли­о­на), СПС (2,4 ми­ли­о­на), ДС (око 1,6 ми­ли­о­на), СРС (192.000 ди­на­ра), СДС (132.450 ди­на­ра). Со­ци­ја­ли­сти, на­рав­но, има­ју зна­тан при­ход од имо­ви­не, бли­зу 46 ми­ли­о­на, ко­ји је у од­но­су на прет­ход­ну го­ди­ну уве­ћан за око 6,5 ми­ли­о­на ди­на­ра.

Рас­хо­ди по­ли­тич­ких су­бје­ка­та раш­чла­ње­ни су на ре­жиј­ске и те­ку­ће тро­шко­ве, тро­шко­ве ре­клам­ног ма­те­ри­ја­ла и пу­бли­ка­ци­ја, тро­шко­ве јав­них до­га­ђа­ја, тро­шко­ве огла­ша­ва­ња, за­ра­де, тро­шко­ве струч­ног уса­вр­ша­ва­ња и оспо­со­бља­ва­ња, а све што не мо­же да се свр­ста у ове ка­те­го­ри­је уно­си се у сед­му став­ку, под на­зи­вом „дру­ги тро­шко­ви”. Под њу се че­сто под­во­ди знат­на су­ма. Код со­ци­ја­ли­ста они из­но­се 97,5 ми­ли­о­на ди­на­ра, а од­но­се се на тро­шко­ве амор­ти­за­ци­је (40,5 ми­ли­о­на), рас­хо­де ка­ма­та (око 16 ми­ли­о­на), тро­шко­ве по­ре­за и ло­кал­них так­са (око 10 ми­ли­о­на), тро­шко­ве ре­ви­зи­је, адво­кат­ске и ра­чу­но­вод­стве­не услу­ге, ре­пре­зен­та­ци­ју и уго­сти­тељ­ске услу­ге, ове­ру пот­пи­са, суд­ске тро­шко­ве, так­се, прет­пла­те на ча­со­пи­се и пу­бли­ка­ци­је…

У овој ка­те­го­ри­ји су тро­шко­ви СНС-а у из­но­су од при­бли­жно 118 ми­ли­о­на и од­но­се се на пла­ћа­ње јав­них бе­ле­жни­ка, пут­не тро­шко­ве, го­ри­во, утро­ше­ни гас, тро­шко­ве пре­во­за, те­ку­ћег и ин­ве­сти­ци­о­ног одр­жа­ва­ња и слич­но, а нај­ви­ше на на­кна­ду фи­зич­ким ли­ци­ма по осно­ву за­ку­па по­слов­ног про­сто­ра (22,6 ми­ли­о­на) и тро­шко­ве мар­ке­тин­шког ис­тра­жи­ва­ња (73,5 ми­ли­о­на ди­на­ра)

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh