Novosti online

Пет београдских факултета заинтересовано за нови мастер програм у сарадњи са ИТ индустријом

За нови мастер програм из информационих технологија (ИТ) заинтересовано је пет београдских факултета којима су данас у Научно-технолошком парку представљени детаљи конкурса за учешће у програму.

Јавни конкурс за избор мастер програма из области ИТ-а, програмирања, анализе података и организације недавно је покренуло Министарство просвете, науке и технолошког развоја у сарадњи са Иницијативом „Дигитална Србија”, а отворен је до 15. априла, преноси Бета.

Међу високообразовним институцијама које су исказале интересовање за конкурс били су, поред Универзитета у Београду, и факултети Електротехнички, Математички, Машински, Саобраћајни и Факултет организационих наука.

Представница Владе Србије Светлана Јовановић је рекла да је циљ тог специфичног јавног конкурса да се кроз промовисање сарадње академске заједнице и привреде развију студијски програми који одговарају потребама тржишта.

Конкурсом је одређено да пријављени програми морају да обухвате предмете из области дистрибуираног рачунарства, анализе података, интерактивног рачунарства, и бар један обавезни предмет из организације и управљања који ће студентима са претходним техничким знањима понудити пословне вештине неопходне за развој дигиталних производа.

„Ово није програм само из области информационих технологија, ово је програм који заправо треба да унапреди и бизнис и економска знања из области финансија, економије, права, свих оних питања која су изазови за ИТ компаније које треба да послују не само у Србији, већ и глобално. У том смислу, било нам је важно да се кроз бодовање потенцира удруживање различитих факултета”, истакла је Јовановић.

Ђорђе Ђурђевић из Иницијативе „Дигитална Србија” је рекао да се од факултета и универзитета очекује да кроз своје пријаве сами одреде на коју област ће се предложени програм фокусирати, утврђивањем обавезних и изборних предмета.

Он је објаснио да се у реализацији наставе, поред наставника и сарадника запослених на високошколској установи која се пријављује, према условима конкурса, знатно вреднује учешће стручњака из привреде.

„Важно је да се у овај конкурс укључи и привреда, тако да стручњаци из индустрије могу да помогну у делу у коме су њихове компетенције и експертско знање, да пруже тај неки практичан увид. Они доносе оно што студенти не могу да чују са неке друге стране,, да буду изложени свакодневним изазовима и проблемима са којима ће се суочавати када заврше своје школовање и када почну да раде”, рекао је Ђурђевић и додао да услови конкурса налажу да програм обавезно садржи стручну праксу и практичан рад у трајању од најмање осам недеља.

Конкурс је отворен за све државне универзитете или факултете који већ имају студијске програме из рачунарства, информационих технологија, менаџмента или организационих наука, док приватне високошколске установе могу да учествују у оквиру заједничке пријаве са државним универзитетима или факултетима.

Предвиђено је да мастер програм траје три семестра, док ће пријављене високошколске институције морати да предложе и најмање један кратки студијски програм.

Влада Србије финансираће процес акредитације, потребну опрему и средства за накнаде студената на студентској пракси у износу од 11 милиона динара за најмање један студијски програм који буде изабрала комисија састављена од представника државних институција, ИТ компанија чланица иницијативе „Дигитална Србија” и високошколских установа из иностранства.

Министарство просвете обезбедиће 15 буџетских, од укупно 35 студентских места на сваком награђеном програму.

Иницијатива „Дигитална Србија” ће у школској 2019/2020. години стипендирати до десет студената, без обавезе праксе или запослења у компанијама које окупља та непрофитна организација, а такође ће за највише два изабрана мастер програма опремити две ИТ учионице.

Високошколске институције чији програми буду изабрани на конкурсу биће у обавези да омогуће упис најмање две генерације студената, почев од школске 2019/2020. године.

Заинтересоване високошколске установе на конкурс могу да се пријаве електронским путем на сајту Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh