Пошто је у биоскопима широм света зарадио више од две милијарде долара, филм „Ратови звезда: буђење силе” доживео је и дуго очекивану премијеру – на пиратској сцени. Седма епизода чувеног серијала премијерно је приказана средином децембра и требало је да званично буде доступна за дигитално преузимање 1. априла, а као блуреј и дивиди издање четири дана касније. Испоставило се да многи нису могли да чекају до тада. Више од 250.000 људи преузело је пиратску верзију за само 12 сати откако се у среду појавила на интернету.
Прву копију, и то висококвалитетну блуреј верзију, поставила је пиратска група која се представља као „Реплика”. По речима представника сајта „Торент фрик”, снимак делује као примерак за продају, док су све копије које су претходних седмица кружиле по интернету направљене ручном камером у биоскопима.
За сада нема наговештаја одакле потиче снимак, објавили су амерички медији, истичући да се ових дана блуреј копије шаљу новинарима.
Холивудски студио „Волт Дизни” и продукцијска компанија „Лукасфилм” жестоко су се борили против пиратерије и поднели су на десетине хиљада захтева за скидање разних нелегалних садржаја са интернета само за овај филм. Ова и друге мере (није било уобичајене верзије филма за критичаре, жирије и чланове академија) очигледно су га сачувале од пиратских канџи, па су крајем децембра посетиоци пиратских форума јадиковали што овог наслова нема у маси процурелих филмова међу којима су били хитови: „Подлих осам”, „Спектра” и „Повратник”.
Агресивна кампања против пиратерије на тренутке је деловала бизарно и претерано. Неколико дана пре премијере у децембру „Дизни” је упутио опомену „Фејсбуку” и „Твитеру”, приморавши их да повуку фотографије једне фигурице из „Ратова звезда”, купљене легално у „Волмарту”, коју су обожаваоци постављали на друштвене мреже. Један од њих је добио упозорење од „Твитера” да одмах уклони фотографију, док су претње тужбом стигле и његовом провајдеру интернета.
Званична блуреј верзија спремна за продају садржи и додатни материјал, укључујући једночасовни документарац са снимцима „иза сцене”.
Неки сада постављају питање да ли је можда било боље да је „Дизни” раније избацио филм у продају. „Фокс” је, на пример, пре два дана пустио „Повратника” на „Ајтјунс”, „Гугл плеј” и још неке онлајн платформе, месец дана пре него што ће се појавити блуреј и ХД блуреј верзија.
Ни „Дизни” ни „Лукасфилм” нису реаговали на вест о цурењу, а међу коментарима на интернету преовлађује став да продуценти неће бити много оштећени јер прави обожаваоци „Ратова звезда” неће бити мирни док на полицама не буду имали свој оригинални примерак седме епизоде.
Кад је реч о заради на благајни, овај филм је већ оборио многе рекорде и тренутно је трећи у историји по заради (2,057 милијарди долара), иза „Аватара” (2,78 милијарди) и „Титаника” (2,18 милијарди долара).
Ризични снимци за новинаре
Пиратизовани филмови се обично појаве на интернету захваљујући снимцима који се деле новинарима и критичарима у сезони доделе најважнијих филмских награда, а то је крај године.
Америчка водитељка Елен Деџенрис се пре две године нашла у незгодној ситуацији када се на „торент” сајтовима појавила копија филма „Тајни живот Волтера Митија”, који је садржао водени жиг с њеним именом.