Novosti online

Почео референдум преко интернета о Црној Гори у НАТО

Од нашег сталног дописника

Подгорица – Да је све више иницијатива и организација које се противе уласку Црне Горе у НАТО, сведочи и најновији пројекат националног референдума преко интернета о војном статусу Црне Горе – „Референдум је почео” – који је постављен на интернет страници www.votemontenegro.eu.

Појашњавајући овај пројекат, његов иницијатор Марко Милачић рекао је да је реч о пројекту који има за циљ да се дође до поштеног референдума и да је више месеци озбиљан тим радио на изради платформе на интернету која ће онемогућити могуће манипулације приликом гласања.

„Један од циљева је да покажемо како изгледа и какви су резултати слободног и поштеног гласања, лишеног сугестивних питања као што имамо у Испосовим и другим истраживањима која наручује влада, лишеног куповине гласова, лишеног злоупотреба и манипулација. Верујем да ће ова акција, између осталог, показати људима колико је лепо гласати слободно”, рекао је на представљању пројекта Милачић. „Референдум је почео и ово је почетак опсежне кампање која за циљ има одржавање поштеног референдума о питању учлањења у НАТО.”

Милачић је навео да је референдум преко интернета почео пре неколико дана и да већ показује импресивне резултате, јер је, како је додао, „малтене без рекламе и пре данашњег званичног почетка већ гласало четири и по хиљаде људи, од чега двотрећинска већина за неутралност Црне Горе”.

Он је подсетио на податак из афере „Депеша” да 84 одсто грађана жели да лично на референдуму одлучи о војном статусу Црне Горе као и да чак 65 одсто грађана који се залажу за учлањење у НАТО сматра да одлуку треба донети на референдуму.

„Зато је сада примарно да се изборимо за основно начело демократије, оно је овде на директном удару: наше право да одлучујемо о сопственој политичкој судбини, о државном, па тиме и личном идентитету. Борба за поштен референдум стога је – без обзира на то да ли је неко за неутралност или за чланство у НАТО – борба за оно што велика већина грађана хоће. Стога је императив данашњице – стати у одбрану воље народа”, поручио је Милачић.

Програмер пројекта Владан Шарац рекао је да систем који се налази онлајн у позадини референдума користи „Фејсбук” као средство идентификације гласача.

„У данашњем времену лични профил на „Фејсбуку” представља личну карту особе, те на основу његове активности на интернету испитујемо да ли се ради о стварној особи, која је држављанин Црне Горе и пунољетна је. У обзир узимамо јавно доступне податке попут ИП адресе, места рођења, тренутне локације, места на којима се особа означила, географске тагове, језик којим говори, ознаке на фотографијама, странице које корисник прати, те људе са којима је повезан”, казао је Шарац. „Кредибилитету особе доприноси интеракција са раније провереним профилима. Уколико систем нема довољно података за јасно одлучивање о истинитости идентитета особа, аутоматски прослеђује захтев одговорним лицима, који ручно испитују дати профил.”

По речима Шарца, на основу досадашњег испитивања, „проценат успешног препознавања датог профила на „Фејсбуку” је 95 одсто и сваки гласач по завршетку гласања на страници www.votemontenegro.eu види свој статус, тј. да ли је глас прихваћен или не”.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh