Novosti online

Под бомбама 55 дана и ноћи

Ниш – Превише је у пролеће 1999. године у граду на Нишави било јаука, бола и туге, много је суза проливено. Неколико месеци су грађани Ниша непрестано живели у страху и ишчекивању шта ће се страшније од страшног и већ доживљеног и преживљеног догодити. Зато ће се сутра, тачно у 19.45 часова, када поново, овога пута симболично, буду укључене сирене за узбуну и када почне обележавање 24. марта, дана почетка агресије НАТО-а на СР Југославију и Србију, сви становници Ниша старији од 20 године без изузетака вратити у прошлост која нема заборава, у крваво пролеће 1999. године. Страдала је пре две деценије Југославија, које више нема, страдала је цела наша Србија и сваки њен град, свака варош и свако село, али без дилема, Ниш највише и најтрагичније.

За 78 дана агресије злочиначке Северне алијансе Ниш је чак 55 дана и ноћи био под непрекидном узбуном због ваздушних напада. Од првих бомби бачених на град 25. марта 1999. године увече, до потписивања Кумановског споразума, на град је пало на хиљаде ракета, бомби, граната и других пројектила. У Нишу је у пролеће пре две деценије живот изгубило 60 становника – цивила, а преко 300 Нишлија је тешко рањено и повређено. Многи од њих остали су доживотни инвалиди.

Сви су, и убијени и рањени, били „колатерална штета”. Сви су били жртве „милосрдног анђела”, као и срушени бројни привредни и индустријски објекти, уништена постројења и складишта „Енергогаса” и „Југопетрола”, радни погони и производња у Дуванској индустрији Ниш, главне градске и прилазне саобраћајнице и магистрални путеви…

У више наврата графитним бомбама уништаван је комплетан електродистрибутивни систем, срушени су мостови на рекама, у рушевине су претворени објекти здравствене заштите, научни институти, школе и факултети, спортски објекти, културна и историјска здања, небројено много породичних кућа и стамбених зграда…

Ниш се обнављао и градио, из катаклизмичних рушевина изникао је нови и модеран град. Припремајући се за вечерашњу комеморативну манифестацију „Дан сећања”, градоначелник Ниша Дарко Булатовић за „Политику” је рекао:

– Поносни на херојство и патриотизам наших суграђана, а свакако и на јунаштво припадника наше војске и полиције, сетићемо се сваког невиног страдалог и поново изразити чврсту веру да се трагично пролеће 1999. године никада и нигде не сме поновити. Сетићемо се вечерас бомбардовања путничког воза у Грделичкој клисури и страдања оближњег Алексинца, који је пре две деценије у правом смислу био „Српска Хирошима”, али и на трогодишњу Милицу Ракић, убијену у бомбардовању Батајнице, страдалих у згради РТС-а, убијених и повређених у болници „Драгиша Мишовић” у Београду, на Сурдулицу где је животе изгубило и много деце, на гранатирану колону код села Мадан… Евоцираћемо успомене на страдање нашег Ниша и посебно на дан када су први пут током агресије НАТО-а бачене касетне бомбе. Тај 7. мај 1999. године је најтрагичнији дан у новијој историји нашег царског града – само у једном сату живот од „наранџастих убица” изгубило је 17 наших суграђана, међу њима и млада двадесетшестогодишња жена и њена нерођена беба. Та наша суграђанка убијена је у деветом месецу трудноће. Поклонићемо се сенима свих страдалих и обавезати се да чувамо мир и слободу.

„Дан сећања” почиње сутра у 19.45 часова на Тргу краља Милана у центру Ниша и њој ће присуствовати државни врх наше земље с председником Александром Вучићем и премијерком Аном Брнабић, представници Војске Србије, МУП-а, бројних удружења која негују ослободилачке традиције и грађана из Ниша и целе наше земље.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh