Кад приватни извршитељи закуцају на врата с решењем о дугу који је направио станар који се са те адресе одселио пре пет година, пописаће имовину власника стана. Без обзира на то што није одговоран за дуг, његов грех је што станара није на време одјавио. Има право да га тужи и да доказује да су ствари његове, а не дужникове, међутим то неће одложити извршење, па ни могућу продају пописане имовине. У стан може да му уђе чак и када није код куће. Уз два сведока, а можда и уз асистенцију полиције, ако је раније неко баш на тој адреси показивао отпор или постоји процена да је тако безбедније.
Извршитељи ипак више воле кад је газда код куће. Дуг свакако мора да се намири. Са рачуна, од уштеђевине или продајом ствари – свеједно, јер ко има Закон о извршењу и обезбеђењу иза себе и довољно широка овлашћења, нема никакву препреку да то и уради. А колико су ова овлашћења велика, да ли су приватни извршитељи приватници или службена лица и шта је за њих неповредивост стана као уставно право сваког грађанина, за „Политику” говори Светлана Манић, заменица председнице Коморе извршитеља.
Крше ли приватни извршитељи Устав тиме што без судске одлуке улазе у стан и пописују ствари дужника?
То ће рећи Уставни суд. Уставни основ за увођење извршитеља јесте члан 137, који каже да држава део својих овлашћења може пренети на предузећа, установе или појединце. Ми спроводимо две врсте одлука. Прве су оне са судском одлуком и друге на основу закључка који доносимо за предмете које смо добили управо на основу пренетих овлашћења, а то су комунална потраживања. Закључак извршитеља практично је пандан судској одлуци. На основу тога идемо у извршење. До краја, па и уласком у стан, ако нема другог решења.
А шта је с неповредивошћу права приватне својине или неповредивошћу стана, како то Устав формулише?
Видим да се много говори о томе да улазимо у станове без судске одлуке. Постоји неповредивост стана, али то не значи да ја не могу да спроведем извршење ако ви дугујете и нећете да плаћате инфостан. Кажете, нећу да плаћам, немам другу имовину и нећу да ми уђете у стан. То не може тако. Имамо овлашћења за то. Полицију не ангажујемо увек, јер су то додатни трошкови, али и то чинимо ако постоји таква безбедносна процена. Закон нам је омогућио да на основу закључака извршитеља у комуналним предметима спроводимо сва извршења, па и пописом ствари дужника.
ОПШИРНИЈЕ У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ