Novosti online

Политичар са сузавцем

Није измислио сузавац али биће, ако ни по чему другом, запамћен у светској политичкој историји као први посланик који га је активирао и тако на силу прекинуо рад скупштине чији је изабрани члан. Да то није био ни изузетак ни хир, него осмишљен начин рада његовог опозиционог десничарског покрета Самоопредељење, показује више пута изрежирана и понављана димна претња у косовском парламенту.

Аљбин Курти постаје све значајнији играч на косовској политичкој сцени, једнодушна је оцена свих који иоле познају прилике у српској јужној покрајини. Већ је проглашен за главног изазивача немира који имају све елементе грађанског рата и који прете да букну још већом и неконтролисаном снагом. Притваран је у више наврата.

Курти је оснивач и донедавни председник покрета Самоопредељење. То је најјача странка опозиције, тврди он. Најрадикалнија и најекстремнија – ближе је истини, тврде сви остали.

Осим сузавца, крвави сукоби с полицијом на улицама Приштине, паљење возила и ломљење излога су под Куртијевом диригентском палицом. Да ли је он стварни диригент или тек „извођач радова”, може да се нагађа и доказује. Последњи протест, на годишњицу проглашења независности, кад се полиција Косова озбиљно спремала за масовне нападе, протекао је без инцидената. Што не значи да ће тако бити и убудуће.

Самоопредељење има два захтева за Владу Косова, од којих, каже Курти, неће одустати ни по коју цену. Тражи да споразуми о Заједници општина с већинским српским становништвом и о демаркацији границе с Црном Гором буду поништени.

„Ако се оснује ЗСО на Косову, то ће бити ’мини држава’ која ће се одмах повезати с Путином. Ми то не можемо дозволити и спремни смо да предузмемо све радње и активности које су неопходне да бисмо то спречили”, не крије Аљбин Курти.

Аљбин Курти, рођен 1975. године у Приштини, постао је познат 1997. године, док је студирао електротехнику, као потпредседник Студентске уније Универзитета у Приштини, а потом и као организатор демонстрација у оквиру мреже за заштиту људских права. Тада је уживао и подршку неких организација за заштиту људских права и пацифистичких кругова у Београду. Кад је Адем Демаћи постао политички представник такозване Ослободилачке војске Косова (ОВК), Курти је радио у његовој канцеларији.

У априлу 1999. године, за време НАТО бомбардовања, ухапшен је и био оптужен за угрожавање територијалног интегритета СР Југославије и заверу ради вршења непријатељске делатности повезане с тероризмом. На суђењу у Нишу осуђен је на 15 година затвора. Рекао је да не признаје српски суд и његове одлуке. Ослобођен је у децембру 2001. године, после међународног притиска на власти у Београду. У Приштини се, осим за отцепљење, залагао и за бојкот српске робе, и увек је против било каквих преговора са Србијом а за уједињење Косова с Албанијом.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh