Gradovi

Политичка битка за „Турски ток”

Русији су потребне чврсте гаранције Европске комисије за изградњу транзитне линије гасовода „Турски ток”.

Пројекат напредује по плану и разматра се опција за продужетак копнене линије овог гасовода у европском правцу, изјавио је руски министар иностраних послова Сергеј Лавров, преноси Тас.

– С обзиром на тужне лекције повезане са „Јужним током” чврсте правне гаранције Европске комисије су свакако потребне – објаснио је Лавров.

Имајући у виду прошлонедељну вест да су Бугари суспендовали тендер за изградњу овог гасовода до границе с Србијом, због како је речено жалбе једне домаће фирме на услове јавне набавке, а пре тога и покушаја Мајка Помпеа, америчког државног секретара да одврати Мађарску од давања подршке градњи овог гасовода, јасно је да ће још много стрпљења и политичке воље бити потребно да би се „Турски ток” коначно и реализовао.

Срећко Ђукић, стручњак за енергетику, подсећа да се ситуација понавља јер су Бугари разлог пропадања „Јужног тока” а сада је опет код њих запело.

Изјава Лаврова је крајње добронамерна и треба је озбиљно схватити, јер је немогуће градити гасовод кроз Србију, без свих претходних радњи које су за сада изостале.

А то је управо ово што руски министар каже.

– Потребно је пре свега издејствовати недвосмислену политичку подршку Брисела и Вашингтона. Подршка званично до сада није дата ни Србији, ни Мађарској, ни Бугарској, ни одвојено ни заједно за целу трасу, а без Бугара гасовода нема – истиче Ђукић.

Иако су српски званичници и после мишљења, које је дала Енергетска заједница, да Србија мора да пристане да и трећу компанију уведе у транспорт гаса преко „Турског тока”, изјављивали да ће се гасовод градити, пре би се могло рећи да на овом пројекту сада све стоји.

– Биће добро ако то не буде трајно.

Потребно је било прво убедити САД и Брисел колика је потреба овог дела Европе за гасом, те да алтернативе руској сировини стварно нема.

Они „Турски ток” доживљавају као још један руски стратешки пројекат који безбедносно пркоси Европи, а који овог пута с југа Европе гурају Бугари и Мађарска заједно с нама – објашњава наш саговорник.

Он још додаје да нам, док не буде те политичке воље, не помаже много ни мишљење Енергетске заједнице о правној и другој усаглашености „Турског тока” с трећим енергетским пакетом и другим правилима ЕУ, која на нашем делу ионако нису усаглашена.

Војислав Вулетић, председник Удружења за гас Србије, слаже се да гасовод апсолутно зависи од политичке воље Запада и додаје да је интересантно да се први човек Мађарске после посете америчког државног секретара није званично огласио и рекао: Ми градимо „Турски ток”.

Осим тога видимо под којим условима је и Немачка наставила да гради „Северни ток 2” тек пошто је Ангела Меркел обећала Американцима да ће градити терминал за течни природни гас – каже Вулетић.

Најгоре од свега је што ће се одуговлачењем целог овог поступка одлагати и почетак градње гасне електране у Панчеву, која би требало да производи и струју и топлотну енергију, за шта је потребно довести гас у Србију.

Не треба заборавити ни да је први човек Русије, приликом последње посете Србији, обећао гаса колико хоћемо, али нас је упутио да пре тога с Европском унијом добијемо ту гасну битку, закључује Вулетић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh