Gradovi

Politiko: Henri Kisindžer – most između Rusije i SAD?

VAŠINGTON – Istaknuti bivši američki diplomata Henri Kisindžer, koji se ubrzano zbližava s novim predsednikom SAD Donaldom Trampom, a istovremeno je dugogodišnji prijatelj ruskog predsednika Vladimira Putina, možda bi mogao da pomogne u postizanju dogovora s Rusijom, piše „Politiko“.

Američki portal navodi da je Kisindžer (93) ranije ovog meseca na televiziji Si-Bi-Es s poštovanjem govorio i o Trampu i o Putinu.

Tramp, rekao je tada Kisindžer, „ima mogućnost da uđe u istoriju kao veliki predsednik“, dodavši kako se „može zamisliti da nešto značajno i novo proiziđe iz Trampove administracije“.

Putina je, u istoj emisiji, opisao kao čoveka s karakterom likova iz romana Dostojevskog, „čoveka sa sjajnim osećajem za unutrašnju vezu s ruskom istorijom“.

„Politiko“ podseća da je Kisindžer još 1990-ih upoznao Putina, u to vreme intrigantnog mladog Rusa, i postavio mu niz pitanja.

„Radio sam u obaveštajnoj službi“, rekao mu je Putin tada, na šta mu je Kisindžer odgovorio: „Svi pristojni ljudi počinju kao obaveštajci. I ja sam“.

Kako je Putin sebi krčio put ka Kremlju, s legendarnim bivšim državnim sekretarom održavao je tople odnose, iako se jaz između SAD i Rusije sve više proširivao, navodi se u tekstu.

Kisindžer je jedan od malobrojnih Amerikanaca koji se redovno sastaje s Putinom, podsetio je nedavno jedan bivši američki ambasador, pored filmske zvezde Stivena Sigala i direktora „Ekson mobajla“ Reksa Tilersona, koga je Tramp predvideo za budućeg državnog sekretara.

Sada, kada Tramp signalizira da želi kooperativniji odnos sa Moskvom, Kisindžer se pozicionira kao potencijalni posrednik, sastajući se privatno sa novoizabranim predsednikom i hvaleći ga javno.

Kao i Tramp, Kisindžer je, takođe, bacio sumnju na zaključak obaveštajnih službi da je Rusija pokušala da utiče na američke predsedničke izbore u korist Trampa.

Američki portal podseća da je Kisindžer godinama tvrdio kako bi veća ravnoteža moći između SAD i Rusije poboljšala globalnu stabilnost, ali napominje da skeptici strahuju da će takav pristup žrtvovati druge vrednosti i nagraditi „loše ponašanje“ Kremlja.

Takođe se postavlja pitanje kako bi sam Kisindžer imao ličnu korist od novog „resetovanja“ odnosa sa Rusijom, predočava „Politiko“, navodeći da bi, pored toga što bi mu porasla reputacija jer ima lak pristup dvojici najvećih svetskih lidera, njegova konsultantska firma doživela poslovni procvat.

Uz to, i Kisindžerovi saradnici su u kontaktu sa Trampovim okruženjem, pri čemu je jedan od njegovih glavnih pomoćnika, Tomas Grejem, već viđen kao potencijalni ambasador u Rusiji među sagovornicima iz krugova zaduženih za tranziciju vlasti na nižim nivoima.

„Mislim da Kisindžer priprema diplomatsku ofanzivu. On je realista. Najvažnija mu je međunarodna ravnoteža, nema reči o poštovanju ljudskih prava i demokratiji“, zaključuje Marsel van Herpen, stručnjak za Rusiju i Putinov kritičar koji vodi holandski istraživački institut „Fondaciju Ciceron“.

Foto/Twitter.com, @politico

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh