Gradovi

Пољопривредни и шумарски стручњаци из Сурдулице се не удружују

На улазу у Сурдулицу из правца Владичиног Хана налази се овдашња Пољопривредно-шумарска школа. Зграда школе се реновира, па је школско двориште мало неуредно, али види се да је школа смештена у прелепом парку.

У школи нас дочекује Владица Гаврилов, директор од 2017. године, иначе дипломирани инжењер електронике, већ десет година у просвети.

„Пољопривредно-шумарска школа ,Јосиф Панчић` из Сурдулице има дугу традицију. Почела је са радом 1957. године под називом ,Школа за планинско газдовање`. Саграђена је на иницијативу Јована – Јоце Петровића. Током година, школа је прошла кроз бројне реформе и промене, од подручја рада до образовних профила које школује.“

„Школа располаже простором потребним за квалитетно обављање наставе: једанаест класичних учионица, кабинетима за шумарство, биологију, механизацију, информатику, кабинетом за обуке вожње трактором, кабинетом за сточарство са свом потребном опремом, библиотеком, салом за физичко васпитање. У циљу реализације практичне наставе Пољопривредно-шумарска школа располаже радионицом са алатницом, складиштем, ветеринарском амбулантом, помоћним просторијама. Школа поседује и тракторе и сву пратећу опрему и механизацију за пољопривреду. На више хектара налазе се воћњаци и ратарске културе, а школа поседује и газдује и са делом шуме.“

Који образовни профили постоје у вашој школи?

„У нашој школи постоје два подручја рада, први је производња и прерада хране, а други шумарство и обрада дрвета. Образовни профили који постоје у нашој школи су: пољопривредни  произвођач, ветеринарски техничар и шумарски техничар.“

„До недавно су постојали и други профили: пољопривредни техничар, техничар за ловство и рибарство и техничар пејзажне архитектуре. Ове смерове наши ученици или заинтересовани кандидати могу да заврше ванредно.“

„Школа има и решење Министарства просвете, науке и технолошког развоја за обуке одраслих и то шумски секач-моториста и шумски тракториста.“

Колико имате ученика и одакле су? Да ли има промене у броју ученика последњих година?

„Наравно, присутно је смањење броја ученика, али то је тренд који је тренутно присутан у свим школама на југу Србије. Тренутно имамо око 230 ученика. Имамо ученике са свих страна и из свих делова Србије. Највећи број ученика, који долазе из других градова су на образовном профилу Шумарски техничар. Долазе ученици из Ниша, Пирота, Неготина, Блаца, Лесковца, Алексинца, Сокобање итд. На смеру ветеринарски техничар ситуација је подељена око 50% ученика је из Сурдулице, а  50% из других градова (Врање, Лесковац, Владичин Хан итд.), док су на смеру пољопривредни произвођач ученици углавном из Сурдулице и околине. Организујемо бесплатан превоз за ученике, и све чинимо да будући средњошколци буду информисани о школи.“

„Школа може да се похвали и успесима својих ученика на различитим такмичењима, како републичким тако и међународним. Негујемо и добру сарадњу са другим школама у нашој земљи из истог подручја рада, као и међународну сарадњу са школама из Бугарске, Македоније и Чешке.“

Где се запошљавају ваши свршени ученици и имају ли проблем да нађу запослење?

„Наши ученици се запошљавају у ветеринарским амбулантама, пољопривредним апотекама, млекарама, шумским предузећима, као ,ренџери` у Пределу изузетних одлика ,Власина`, па чак и у нашој школи.“

Да ли се школа бави привредним активностима и којим? Како школа пласира своје производе и услуге на тржишту?

„Бавимо се производњом млека, јаја, вишања, купина, малина, грожђа, лука, пшенице… Углавном имамо уговор са одрђеним предузећима којима продајемо пољопривредне производе, али и наши радници могу да купе производе као и трећа лица.“

Да ли се садашњи и бивши ученици удружују и како? Каква је улога школе у томе?

„Немамо података о удруживању наших ученика, претпостављамо да се удружују. Оно што могу рећи као директор школе, јесте да док су они у школи ми негујемо код њих однос пријатељства, добре комуникације и сарадње, узајамног поштовања.“

Испраћа нас љубазно директор Пољопривредно-шумарске школе у Сурдулици, а не можемо да се отмемо утиску да су овдашњи свршени ђаци, стручњаци за пољопривреду и шумарство, доста тога пропустили.

 

Сурдулица, март 2020. године

 

Драгана Костић

 

Овај медијски садржај суфинансиран је од стране општине Сурдулица. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

 

 

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh