Gradovi

Poslanici o Predlogu zakona o javnim preduzećima

BEOGRAD – Predloženim zakonom o javnim preduzećima podiže se lestvica u depolitizaciji i profesionalizaciji javnih preduzeća, bio je danas odgovor poslanika SNS na primedbe opozicije da taj akt neće doprineti realizaciji tih ciljeva, što je slučaj i s aktuelnim zakonom.

Na mišljenje opozicije da će novi akt imati istu sudbinu kao aktuelni, koji je usvojen decembra 2012. godine, naprednjaci poručuju i da vlast pre 2012. godine nije imala snage i političke volje da donese tako rigidan zakon, a da je vlast pod vođstvom SNS krenula u sređivanje stanja u javnim preduzećima.

„U decembru 2012. godine je usvojen Zakon o javnim preduzećima, to je bio prvi stepenik u pokušaju da direktori javnih preduzeća ne budu politički obojeni, jer do tada takvih ideja nije ni bilo. Danas suštinski podižemo lestvicu“, rekla je poslanica SNS Aleksandra Tomić.

Sada se, prema njenim rečima, ide dalje u sređivanju stanja u javnim preduzećima, pa se, pored ostalog, za obavljanje direktorske funkcije traži pet godina radnog iskustva, visoka stručna sprema, tri godine iskustva u korporativnom upravljanju.

„Vi to nikada niste imali u praksi“, poručila je Tomić poslanicima opozicije, a na njihovu ocenu da je jedna od odredbi predloženog zakona „groteskna“ odgovorila da je groteskna bila vladavina DS.

Šefica poslanika DS Nataša Vučković upitala je šta bi aktuelna vlada radila da nema budućeg vremena, navodeći da predloženi zakon neće dovesti do departizacije i profesionalizacije u upravljanju, što je slučaj i sa aktuelnim zakonom.

„Mi ćemo uraditi ovo, ono, mi želimo ono, mi ćemo depolitizovati javna preduzeća, sve to slušamo četiri godine. Sada bi bilo adekvatnije da slušamo prošlo vreme, dakle uradili smo ovo, ono. Za javna preduzeća se govorilo da je istorijski zakon, da će doneti depolitizaciju, naše glavno pitanje je zašto se vlada nije pridržavala zakona koji je donela“, upitala je Vučković.

Predstavnike vlasti je upitala i zašto nije ispunjena obaveza da se do 30. juna 2013. godine raspišu konkursi za direktore u javnim preduzećima, što je bilo pitanje i šefa poslanika SDS Marka Đurišića.

Đurišić je upitao da li nam treba novi zakon u situaciji kada ni stari nije sproveden, a ministra privrede Željka Sertića upitao je u koliko preduzeća je sproveden konkurs za direktore do 30. juna 2013. godine, a u koliko imamo “vd stanje”.

Sertić mu je odgovorio da je po zakonu koji je važio u vreme vlasti DS „vd stanje“ moglo da traje pet godina za jednu osobu, a da je sada precizirano da ono može da traje godinu dana i to za jednu osobu.

„To je velika promena“, napomenuo je Sertić, dodajući da primedbe opozicije da su pojedini članovi zakona groteskni doživljava kao neku vrstu političke izjave.

„Vi sve vreme pričate o tome da radite na depolitizaciji i da se zalažete za tako nešto. Nas optužujete da to nismo uradili, a sada kada to uradimo kažete – taj član je groteskan“, primetio je Sertić.

Tomić: Zakon o JP uvodi transparentost bez politike

Poslanica SNS Aleksandra Tomić izjavila je danas daPredlog zakona o javnim preduzećima ukida lošu praksu i upliv politike u njihov rad.

Kako je rekla novinarima u skupštini, zakon će doprineti i većoj transparentnosti u poslovanju javnih preduzeća.

Takođe, članovi nadzornog odbora neće moći da budu bez sertifikata.

Demokratska stranka će glasati protiv ovog predloga zakona, rekla je šef poslaničke grupe DS Nataša Vučković i dodala da je prethodni zakon predviđao departizaciju i profesionalizaciju, ali da je ipak dolazilo do zloupotreba.

“Neće doći do departizacije, kao ni do profesionalizacije u upravljanju javnim preduzećima. Pre svega je nedovoljno definisan opšti interes, način upravljanja, kriterijum koji se traži od direktora I način na koji se formira nadzorni odbor”, rekla je ona.

Takođe, ni Levica Srbije neće podržati predlog zakona o javnim preduzećima, rekao je poslanik Borislav Stefanović zato što, prema njegovim rečima, nema ništa od postavljanja direktora van stranačkih okvira.

Objasnio je da svi direktori imaju mogućnost da ostanu članovi partija, s tim da će navodno zamrznuti svoj status u njima.

“Moje pitanje je da li će Dušan Baajtović zamrznuti status u SPS, da li će i drugi ljudi koji vode javna preduzeća ispred SNS to učiniti. Mi mislimo da neće. Da li će Milan Krkobabić zamrznuti mesto šefa PUPS-a ili će da napusti mesto direktora Pošte Srbije”, upitao je Stefanović i konstatovao da I “građani Srbije znaju odgovor na to pitanje”.

Foto Tanjug, O. Toskić

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh