Novosti online

Правилно изведена анестезија не оставља последице по пацијента

Велики број људи који треба да се подвргне некој операцији има страх од анестезије. Бојазан се најчешће јавља када човек мисли да се неће пробудити из анестезије, а неко сматра и да ће због ове процедуре остати непокретан. Због тога анестезиолози свакодневно покушавају да разбију заблуде пацијената и да их на прави начин упознају с тим шта је анестезија и како се на најбољи начин могу припремити за операцију.

Да би анестезиолог могао да изведе безбедну и квалитетну анестезију, каже примаријус др Милош Калуђеровић, специјалиста анестезиологије с реаниматологијом у Центру за анестезију и реанимацију на Клиници за неурохирургију Клиничког центра Србије, он мора да зна што је више могуће о конкретном пацијенту.

– Пошто постоје разне врсте и технике анестезије, лекови и процедуре, анестезиолог мора да одабере оно што је у том тренутку и за ту операцију најбоље за пацијента. Из разговора се обавезно прибављају информације о алергијама, о томе када је, шта и колико пацијент јео или пио у непосредном преоперативном периоду, о постојању зубних протеза које се скидају, о присуству накита, металних шнала и пирсинга на телу, о акутним и хроничним болестима од којих пацијент болује, о лековима које редовно узима, о ранијим операцијама и повредама, о ранијим искуствима везаним за операције и анестезије, о телесној тежини, о професионалним и животним околностима, о уобичајеном и тренутном психолошком стању, о његовим очекивањима и жељама везаним за предстојећу операцију. Пошто правилно изведена анестезија не оставља штетне последице по пацијента, она се може изводити неограничен број пута у било ком периоду – истиче др Калуђеровић.

На основу тих информација, прегледа и допунских анализа, анестезиолог процењује ризик планиране операције и постоперативног лечења и планира оптималну анестезију. Некада је потребно обавити још неке дијагностичке процедуре и консултације ради комплетирања слике, а некада је потребно спровести и неке терапијске мере да би се побољшало опште стање пацијента и он тако боље припремио за операцију. Хирург и анестезиолог заједно упоређују могућност побољшања општег стања и користи од евентуално потребне припреме пацијента са могућим погоршањем основне хируршке болести и штетама од одлагања планиране операције, па тако процењују оптимални тренутак за извођење интервенције. Зато је некада потребно одложити операцију и за то време припремити пацијента, чиме се смањују ризици и подиже квалитет лечења.

– Анестезија у неурохирургији је уско специјализована област. Пацијенти су, по правилу, болесни од веома тешких, а често и животно угрожавајућих болести. Анестезија у току неурохируршких операција није само пасивно обезбеђење спавања и безболности. Иако је свим анестезиолозима циљ да пацијент спава током операције и пробуди се после ње, може се десити да буде будан и у току операције. То спада у нежељене догађаје и компликације анестезије. За неке неурохируршке операције је неопходно да пацијент намерно буде будан у току операције. То се постиже специфичним компликованим техникама вођења анестезије – додаје др Калуђеровић.

Ипак, и анестезија носи ризик од могућих компликација. Те компликације могу да буду лакше или теже и дешавају се у извесном проценту било где у свету. Оне су израженије код старијих пацијената, који често пате од разних хроничних болести, а и старост испољава негативан утицај на читав организам. Осим што су код старијих људи чешће и теже компликације изведених операција, тако и опоравак од опште анестезије може да буде продужен и захтева додатне мере.

– Општа анестезија подразумева да пацијент није будан и да га не боли, а регионална анестезија омогућава безболност одређеног дела тела. Оне се могу изводити самостално или комбиновано, у зависности од потреба и околности. Пацијент после буђења из опште анестезије у неком периоду може бити у извесној мери промењене свести. Може да буде поспан, узнемирен, дезоријентисан, необјашњиво тужан, неповезаног и бесмисленог говора… По правилу, тај период не траје дуго и не оставља никакве последице. С друге стране, могуће је да пацијент одмах после буђења буквално настави реченицу коју је започео непосредно пре успављивања – каже др Калуђеровић.

У већини случајева пацијенти у општој анестезији ништа не сањају. Најчешће доживљавају „прекид филма” без снова и без свести о томе да су спавали, па се дешава да непосредно после буђења из опште анестезије по завршеној операцији питају када ће почети операција и не верују да је већ готова. Некада изјављују да су се добро наспавали, каже наш саговорник, а некада описују разне снове, чешће лепе него ружне. Забележени су и описи доживљаја пацијената који су изјавили да су гледали себе на операционом столу у току операције, а понекад описују и снове или „доживљаје” из наводних „других светова”.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh