Novosti online

Predsednik Duda će da potpiše spornu reformu pravosudja

Predsednik Poljske Andžej Duda saopštio je da će potpisati poslednja dva od četiri zakona iz kontroverzne reforme pravosudja zbog koje je Evropska komisija danas pokrenula kaznene mere protiv Poljske.

Komisija je pokrenula proceduru protiv Poljske na osnovu Člana 7. Osnovnog sporazuma Evropske unije, tražeći prvi put u istoriji Unije da se zemlje EU izjasne da li u Poljskoj postoji povećani rizik kršenja osnovnih vrednosti EU.

„Potpisaću zakon o Vrhovnom sudu i Zakon o Državnom sudijskom savetu. Da podsetim to su predsednički zakoni koje sam se obavezao da predložim kada sam u julu stavio veto na te zakone. Po mom uverenju, produbljuju demokratizaciju pravosudja. Promene služe demokratizaciji države i protiv su oligarhizacije države“, kazao je Duda u vanrednom obraćanju naciji.

Duda je rekao da ga čudi kritika tih zakona i poručio je da sudije nisu nikakva posebna najviša kasta, već da treba da služe gradjanima.

Izmedju ostalog upravo zbog ta dva zakona koji po oceni EK, Saveta Evrope i njegove nezavisne Venecijanske komisije eksperata, po uverenju SAD, medjunarodnih institucija i pravosudnih organizacija u Evropi podrivaju nezavisnost pravosudja u Poljskoj i time i ceo sistem sudova u EU, Evropska komisija je danas prvi put u istoriji aktivirala protiv jedne članice kazneni mehanizam člana 7 prema kojem zemlja koja gazi vrednosti EU i ugrožava pravnu državu može da ostane bez prava glasa u Uniji i bez milijardi evra iz evropskih fondova.

Potpredsednik EK Frans Timermans saopštio je danas da je EK tu odluku donela teška srca i zato što joj Poljska nije ostavila prostor da učini drugačije ali da se ne radi ni o kakvom nuklearnom oružju protiv Poljske, već je EK rešila da podeli svoju zabrinutost za pravnu državu i demokratiju u Poljskoj sa zemljama članicama i prepusti njima da one procene i izglasaju da li Poljska zaista ugrožava pravnu državu i demokratiju.

EK ostavila je Poljskoj zadnja vrata jer joj dala mogućnost da u naredna tri meseca u dijalogu sa EK usvoji neke od preporuka koje joj je EU dala i u tom slučaju je EK spremna da kazneni mehanizam zaustavi.

Šef EK Žan Klod Junker pozvao je novog poljskog premijera Mateuša Moravjeckog da dodje u Brisel 9. januara, da razgovaraju kako da se nadje izlaz iz pat situacije i kako da se zaustavi dalje produbljivanje spora Varšave i Brisela.

Moravjecki je uoči današnje odluke u Briselu rekao da je to suvereno pravo EK ali da Poljska od svojih reformi ne odustaje, pošto je reforma pravosudja preko potrebna i žele je i sami Poljaci a da je uveren da će bez obzira na ovaj spor Brisel i Varšava u narednih 12 do 18 meseci naći načina kako da saradjuju.

Moravjecki je izjavio da Poljska neće nikoga moljakati da je ne kazni ali poljski analitičari upozoravaju da Varšava već traži šest saveznika u EU da se ne nadje većina od 22 zemje koje bi ocenile da u Poljskoj postoje pretnje po pravnu državu. Na taj način EU ne bi mogla da predje na sledeći korak glasanje o sankcijama konsenzusom, gde se Madjarska svom najbližem savezniku obavezala da će staviti veto.

Zvanična Varšava računa na pomoć saveznika iz Višegradske četvorke, medjutim, češki premijer Andrej Babiš je izjavio da će prvo sačekati ishod susreta Junkera i Moravjeckog a jedan od najglasnijih zagovornika da se Poljska kazni i to oduzimanjem novca iz evropskih fondova je bliska Babišu evrokomesarka pravde, Čehinja Vjera Jourova.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh