Kultura

Preminuo slikar Ljuba Popović

Telegram saučešća Maje Gojković

Predsednica Skupštine Srbije i predsednica Odbora za kulturu i informisanje Maja Gojković uputila je danas telegram saučešća porodici i Srpskoj akedemiji nauka i umetnosti povodom smrti slikara i akademika Ljubomira Popovića. „Sa velikom tugom primili smo vest o smrti istaknutog slikara, koji je svojim delima ostavio neizbrisiv trag i izvan granica Srbije. Odlazak Ljubomira Popovića predstavlja veliki gubitak za čitavu likovnu scenu Srbije i Francuske, ali i Evrope i sveta. Molim vas da u ime Narodne skupštine i moje lično ime primite izraze najdubljeg saučešća“, navedeno je u telegramu predsednice parlamenta.

Ministar kulture uputio telegram porodici Ljube Popovića

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević danas je u svoje lično ime i u ime Ministarstva kulture i informisanja uputio telegram saučešća porodici i prijateljima preminulog slikara Ljubomira Popovića. U telegramu se kaže: „U svoje lično ime i u ime Ministarstva kulture i informisanja izražavam porodici i prijateljima Ljube Popovića najdublje saučešće. Odlaskom Ljube Popovića Srbija je izgubila jednog od najcenjenijih slikara današnjice koji je svojim delima uspevao da zadivi i domaće i međunarodne umetničke krugove i da širom sveta promoviše srpsku kulturu. Iako je pola veka proveo stvarajući u Parizu, pamtićemo ga kao jednog od osnivača Mediale, značajne umetničke grupe druge polovine 20. veka na ovim prostorima. Svojim velikim trudom i zalaganjem, kao i doniranjem brojinih radova Modernoj galeriji u Valjevu omogućio je da dela njegovih savremenika, okupljenih oko ovog pokreta, budu dostupna građanima. Njegove slike, prisutne širom sveta, ostaće da zauvek svedoče o nesvakidašnjem talentu ovog umetnika koji svojim delom ostavio dubok pečat na savremenu umetnost“, naveo je u telegramu Vukosavljević.

BEOGRAD – Jedan od najcenjenijih i najosobenijih savremenih srpskih slikara međunarodne reputacije Ljubomir Ljuba Popović (82) preminuo je prošle noći posle duge i teške bolesti, prenose beogradski mediji.

Popović je rođen 1934. godine u Tuzli. Osnovnu školu i gimnaziju završio u Valjevu. Studirao na Akademiji primenjenih umetnosti i Likovnoj akademiji u Beogradu.

Nakon prvog, dvonedeljnog boravka u Parizu, posvećenog najvećim delom posetama Luvru, učestvovao je u nekoliko grupnih izložbi u Beogradu (Novi oblici nadrealizma i relacionizma, San i mašta,…).

U Parizu se definitivno nastanjuje 1963. godine. Upoznaje Renea de Solijea, koji se odmah zainteresovao za njegovo delo i između njih dvojice razvilo se prijateljstvo zasnovano na uzajamnom poštovanju.

Stigavši u Pariz previše kasno da bi upoznao Andrea Bretona, a po prirodi i inače nezavisnog duha, nikad nije pripadao grupi nadrealista.

Uprkos tome, o njegovom delu pisali su Alen Boske, Alen Žufroa, Andre Pjer de Mandijarg i Patrik Valdberg, a kasnije i mnogi drugi autori, među kojima Rene Etiambl, Žan-Klarans Lamber, Žil Nere, Gustav Rene Hoke, Žan-Kristof Bajli, Žan-Luj Ferije, Izor de Sen Pjer, An Tronš, Saran Aleksandrijan, Mišel Elenberger.

Popovićevo slikarstvo, okvalifikovano vrlo često i olako kao „fantastično“, podrobnijom analizom otkriva svu svoju složenost i dubinu.

Slike su ispunjene čudesnim nestvarnim bićima, očima koje posmatraju iz prikrajka, vampirušama i androidima koji borave u isprepletanom mnoštvu neobičnih predmeta, rastinja i arhitekture, zajedno – a jedni drugima nepoznati.

To umnožavanje i nagomilavanje formi u suštini je vrlo pažljivo oranizovano, građeno često oko stabilnih geometrijskih struktura.

Boje, složene sa smelošću i suptilnošću, ukazuju na vrhunsko poznavanje slikarskog umeća, a sve skupa otkriva čoveka široke kulture, istančanog poznavaoca kako istorije slikarstva, tako i istorije civilizacije uopšte.

Samostalno je izlagao u Parizu, Briselu, Njujorku, Minhenu, Ženevi, Beogradu, Valjevu, učestvovao u velikom broju kolektivnih izložbi, a o njegovom slikarstvu je objavljeno više monografija, snimljeni filmovi, serije i televizijske emisije.

Krajem prošle godine u Galeriji RTS-a priređena je njegova poslednja velika izložba u srpskoj prestonici, koju je posetilo oko 20.000 ljudi, a RTS, „Službeni glasnik“ i Pariski krug objavili su monografiju „Ljuba“ grupe autora.

 

Foto/RTS, N. Pavlović

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh