Novosti online

Приградске амбуланте зреле за обнову

Пацијенти из Младеновца ових дана добили су добре вести – почела је обнова њиховог дома здравља, а најављена је и реконструкција четири сеоске амбуланте у овој општини. Велики помак, кажу тамошњи здравствени радници.

– Амбуланта у Кораћици је у старој згради која уопште није у функцији па смо тренутно смештени у просторијама месне заједнице које су потпуно неусловне, али свакако боље од објекта склоног паду. Претпостављам да би ту требало подизати нову монтажну зграду. Исто је стање у Рабровцу, а тамошња амбуланта је монтажна и не може се адаптирати. Ковачевац је велико село са 2.500 здравствених картона, а објекат у њему је зидан и има смисла да буде реновиран. И амбуланта у Јагњилу је у лошем стању и ту је реч о полумонтажном објекту чији су велики проблеми кров, водовод и канализација – објашњава др Душица Миловановић, в. д. директора ДЗ Младеновац, и додаје да је већ изабран пројектни биро за израду плана обнове на основу кога ће бити јасно колико је новца потребно за те сврхе.

Реконструкцијом ових зграда свакако ће бити решен проблем великог броја пацијената из ове општине, али то неће баш свима бити разлог за радост јер, како ствари стоје, још много би требало да се ради да би сви Младеновчани примарну здравствену заштиту добијали у добрим условима. Осим амбуланти у Кораћици, Рабровцу, Јагњилу и Ковачевцу, које ће коначно дочекати боље дане, постоји их још девет у околним селима, а зграде већине од њих, најблаже речено, нису примерене за лечење пацијената.

– И остале амбуланте су у лошем стању и у зависности од средстава видећемо којом ћемо их динамиком обнављати. Највећи проблеми су лоша изолација и то што просторије не могу да се загреју, објекти прокишњавају, прозори и врата не могу да се затворе… – набраја др Миловановић истичући да су у лошем стању амбуланте у Шешину, Сенаји, Дубони и Марковцу грађене пре петнаестак година као монтажне и „нису условне за обављање медицинске делатности”.

Зградама у Влашком Пољу и Великој Иванчи потребно је, додаје, само инвестиционо одржавање.

У ових 13 сеоских амбуланти ради осам лекара, што је велики помак јер их је раније радило само пет. Велики објекти којима гравитира већи број пацијената имају лекара сваког дана, два лекара покривају две амбуланте, а један од њих иде чак у три.

– То су мале амбуланте, али да би пацијентима нега била доступна морамо да се појавимо тамо бар два пута недељно. За амбуланту са 300 пацијената не можемо имати сваки дан лекара, а за тим нема ни потребе. Велики објекти какви су у Влашком Пољу, Ковачевцу, Великој Крсни или Великој Иванчи лекара имају сваки дан. Пацијенти овде могу да се прегледају, превију, добију инјекцију, упуте… – објашњава др Миловановић.

Медицинско особље се труди да пацијенти не трпе због лошег стања објеката па је, како каже директорка младеновачког дома здравља, њима доступно све оно што имају и друге, уређеније амбуланте.

– У свим овим објектима имамо компјутере, штампаче и интернет везу са апотекама. Али, када је хладно, када просторије прокишњавају, интернет веза се прекине и пацијенти не могу да добију електронски рецепт, а папирних више нема. За то, али и за упуте, потребна нам је непрекидна веза са Београдом, апотекама… – жали се др Миловановић.

Да ли је стање овако лоше у баш свим здравственим објектима које се налазе „ван круга двојке” проверили смо и у осталим домовима здравља.

На Вождовцу постоји осам приградских амбуланти –Кумодраж село, Јајинци, Бели Поток 1 и 2, Рипањ Минел, Рипањ центар, Зуце и Прњавор. Ова последња од вождовачког дома здравља најудаљенија је – 27 километара, па су пацијенти одахнули када је пре две године обновљена.

– У осам амбуланти имамо 30 запослених и ради се по сменама од 7 до 20 часова. Распоред рада лекара објављује се на нашем званичном сајту. У њима се пружа примарна здравствена заштита за одрасле, као и за школску и предшколску децу, а лабораторијска служба доступна је у Рипњу, Јајинцима и Кумодраж селу – објашњава Невенка Величковић, директорка Дома здравља Вождовац.

Проблема има у Кумодраж селу и у Рипњу, где су објекти у веома лошем стању.

– Због тога ћемо реконструисати ове амбуланте. Пројекат за зграду у Кумодражу се ради, обезбеђен је и новац, али сметња су нерешени имовинскоправни односи који датирају још од 1995. године и у њихово решавање укључила се и општина – објашњава др Величковић.

Заменик директора палилулског Дома здравља „Милутин Ивковић” др Игор Димитријев каже да су код њих реновиране све приградске амбуланте. Урађени су комплетни грађевински радови, обновљена је медицинска опрема, али и компјутери у складу са дигитализацијом у здравству.

– Простори су у одличном стању, како у централним, тако у приградским деловима општине. И на левој обали Дунава амбуланте су опремљене потребним апаратима, а у поступку је обнављање опреме за службу физикалне медицине, стоматолошку службу, офталмологију… Примљени су и релативно млади лекари да би се унапредила и старосна структура запослених – објашњава др Димитријев.

Амбуланте раде сваког радног дана од 7 до 20 часова, а суботом и недељом од 8 до 18 сати. Уколико неком затреба специјалиста у току викенда, ти пацијенти морају ипак да дођу у Кнез Данилову 16 где је смештен централни објекат.

Најудаљенија места од њега су Јабучки рит, Врбовско, Ковилово, Бесни фок… И ту се налазе амбуланте, у којима раде лекари опште медицине, али не и специјалисти.

Када је реч о Обреновцу, на овој општини, која се простире на 114 квадратних километара, постоји 14 амбуланти.

– Имамо кадар у свакој од њих, а пацијенти су задовољни. Имамо и стоматологију и педијатрију у три амбуланте и превентивну стоматологију у школама. Медицински тимови у овим објектима раде сваки дан, а један дан у недељи поподне. Једино амбуланту Скела и Ушће због малог броја пацијената покрива један лекар, па онда иде један дан у једну, други дан у другу – објашњава др Обрад Исаиловић, директор Дома здравља Обреновац. Он наводи и да су реконструисане амбуланте у Дражевцу, Стублинама, Забрежју, Баричу, Звечкој, Моштаници и Кртинској, а у сарадњи са Тентом обновљена је и амбуланта на Тенту Б.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh