Осмогодишњицу једнострано проглашене независности Косова је у Приштини власт обележила слављем и војним дефилеом, а опозиција протестима. После званичне прославе у организацији владе Косова, одржан је митинг уједињене опозиције, на коме су затражени оставка покрајинске владе и превремени избори.
Централна свечаност поводом проглашења независности такозване државе Косово одржана је на главном приштинском тргу. Председница Косова Атифете Јахјага поручила је да је Косово и даље недовршена демократија, а премијер Иса Мустафа да ће интересе тих грађана бранити управо влада коју он предводи.
Опозиција је организовала протест у центру Приштине. Према проценама полиције, на протесту је било око 5.000 људи. Учесници демонстрација носили су транспаренте „Заједница српских општина и демаркација неће проћи” и „црвене картоне” за владу и премијера Косова, тражећи оставку власти. Косовска опозиција која протестује против Споразума о ЗСО и демаркације са Црном Гором последњих шест месеци бојкотује и спречава одржавање седница парламента бацањем сузавца и насиљем на улицама, оптужујући косовску владу, пре свега Мустафу и Тачија, за корупцију и „издају земље”.
Александар Вулин:
Косово није држава, јер тамо нема права и нема правде ни за Србе ни за Албанце и зато што га ни сви који живе на тој територији не прихватају као државу
На јучерашњем скупу који је трајао два сата и који су обезбеђивале јаке полицијске снаге нису се појавили неки посланици и активисти радикалног албанског покрета „Самоопредељење”, које је у уторак полиција притворила због кривичних дела почињених пре неколико година. Локални медији су јавили да су на крововима зграда око централног трга у Приштини били примећени полицијски снајперисти, а да је резервни састав полиције био у згради владе и скупштине Косова.
Пре осам година, 17. фебруара 2008, у Приштини је једнострано проглашена независност Косова, коју је дан касније Народна скупштина Србије прогласила ништавом. Данас се Косово суочава са много нерешених проблема, великом незапосленошћу и бесперспективношћу, па је почетком ове године забележено да је око 30 породица одлучило да се пресели у Сирију, у којој скоро пет година бесни грађански рат.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин каже да Косово није држава, јер тамо нема права и нема правде ни за Србе ни за Албанце и зато што га ни сви који живе на тој територији не прихватају као државу. Он је истакао да је проблем што велике силе тешко признају да су погрешиле признавши нешто што није држава и што не може да постане држава – „што је настало на сили, насиљу и ишчупаним српским органима”. „Данас на улицама Приштине могу да виде како изгледа кад прогласе државом нешто што није држава и када гледају сукобе и насиље у нечему што сматрају да је парламент”, рекао је Вулин, преноси Танјуг.
Он је поновио да Србија и влада Александра Вучића никада неће признати независност Косова и додао да би било добро да и међународна заједница још једном размотри шта пише у Резолуцији 1244, коју је сама донела, и почне да је примењује. „Да ли у томе што се није судило за ратне злочине, што Еулекс, као најскупља мисија ЕУ у историји, није испунио своју улогу, што 44.000 захтева Срба за повратак имовине није регулисано, што се 250.000 расељених није вратило или што највећи број лажних азиланата долази управо са КиМ”, упитао је министар, додајући да „нема правде и помирења на КиМ док се сви протерани не врате”.
Покрајински министар за повратак и заједнице Далибор Јевтић истиче да повратка Срба на Косово готово да и нема, додајући да не постоји довољна посвећеност, пре свега већинског албанског народа, када је реч о подршци процесу повратка.
„Узимајући у обзир све околности, и оне политичке које су заиста у овим тренуцима неизвесне, али и неке друге проблеме, желим да истакнем чињеницу да нам се у последње време, некако тихо, појављује идеја исламског радикализма на Косова. Закључак је да се на Косову и даље тешко живи у економском, а што се тиче Срба и у безбедносном смислу”, рекао је Јевтић.