Novosti online

Пронађен снимак с чувеним шпијуном Кимом Филбијем

ЛОНДОН – Чувени британски шпијун Ким Филби који је радио за Совјете рекао је, на новопронађеном снимку, да је за крађу највиших тајни и издају земље било просто потребно да попије пар пића с правом особом. Снимак из 1981. објавио је данас Би-би-си, пошто га је пронашао у берлинским архивима истичнонемачке обавештајне службе Штази. То је први пут да је јавно објављен снимка на којем је бивши агент британске службе МИ6 говорио о својој улози у Хладном рату. Најпознатији снимак с Филбијем који је раније објављен, снимљен је на конференцији за новинаре 1955. на којој негира да је комуниста, наводи Би-би-си.

Филби, који је пребегао у Совјетски Савез 1963, хвалио се да се просто спријатељио с човеком који је радио у архиву и с којим је попио пиће после пар недеља. „Да је било праве дисциплине у руковању с документима Тајне обавештајен службе, то би било прилично немогуће. Али, заправо, није било дисциплине”, рекао је Филби на предавању у Штазију.„Сваке вечери сам одлазио из канцеларије с великом ташном пуном извештаја које сам написао, пуном фајлова и правих докумената из архива. Предавао сам их мом совјетском контакту увече”, рекао је Филби.

Садржај тих докумената би онда совјетски агент фотографисао и враћао их следећег јутра, рекао је Филби. Он је навео да му је совјетски агент рекао да се ослободи шефа у МИ6, тако да он сам може преузети одељење које се бавило Совјетским Савезом. „Тако да сам почео да се бавим уклањањем мог шефа”, рекао је Филби који је то успео 1944. Он је потом додао, на смех који се чује у соби:“Не треба да слушате ово”.

Пошто су два британска двострука агента Гај Барџес и Доналд Меклин пребегли у Москву, Филби је постао сумњив и 1951. је пребачен на дужности које се не тичу обавештајног посла. Из МИ6 је отпуштен после пет година. На снимку Штазија, Филби у једноставном оделу и с великим наочарима, говори групи „другова” и хвали се да је провео „30 година у непријатељском табору”. Филби је рекао да га је комунизам ;привукао док је студирао на Кембриџу. На крају снимка Филби одговора на питања и саветује источнонемачке шпијуне да „просто негирају све” ако буду ухваћени. Филби је умро у Русији 1988.

Бета-АП

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh