Novosti online

Пропали преговори Кима и Трампа

Доналд Трамп и Ким Џонг Ун јуче су нагло прекинули самит у Вијетнаму, без постигнутог споразума о нуклеарном програму, пошто је шеф Беле куће одбио да Северној Кореји укине све санкције.

„Желели су да укинемо све санкције и ми то нисмо могли да урадимо. Понекад морате да напустите преговоре и ово је био један од тих тренутака”, изјавио је шеф Беле куће.

Трамп је устао од округлог стoла иако би му, да је било договора, то веома значило у председничкој кампањи, која је увелико почела и у којој су демократе саслушавале његовог бившег адвоката баш за време самита у Ханоју.

И поред тога што су првог дана Трамп и Ким изражавали оптимизам, било је јасно да од договора нема ништа кад су делегације јуче пре времена напустиле салу отказујући потписивање споразума и заједнички ручак, преноси АП. Шеф Беле куће је после тога на конференцији за новинаре објаснио да је Ким понудио да угаси само нуклеарни комплекс Јонгбијон, што би значило да Северној Кореји остају још најмање две нуклеарке за обогаћивање уранијума, као и бројне ракете и бојеве главе. Амерички председник је додао да је Ким обећао да неће тестирати ракете и да су се растали пријатељски, рукујући се. Прекјуче је Трамп хвалио Кима и називао га пријатељем. Државни секретар Мајк Помпео је саопштио да су САД и Северна Кореја приближиле ставове, али није потврдио њихов трећи сусрет.

САД очекују да Пјонгјанг уништи целокупно нуклеарно оружје и обустави све програме за обогаћивање уранијума, у шта Трамп није успео да убеди Кима ни кад су се први пут срели прошле године у Сингапуру. Севернокорејски захтев је да се трупе Пентагона повуку из Јужне Кореје. Други америчко-севернокорејски самит остаће упамћен и по томе што је Ким први пут одговорио на питање страног новинара, па је дописнику „Вашингтон поста” пре почетка преговора казао да има добар предосећај. Према оцени „Форин полисиja”, САД нису могле да пристану на укидање ембарга јер Вашингтон мора да Северној Кореји постепено укида санкције да би она стално била стимулисана да се држи договора. Ипак, вести из Ханоја се у већини редакција оцењују као неуспех за председника, који се хвали изузетним умећем преговарања.

Двојица лидера на видео-биму у сали за новинаре (Фото EPA/Luong Thai Linh)

Баш за време Трамповог боравка у Вијетнаму против њега је у конгресу сведочио његов бивши адвокат Мајкл Коен, чему су медији дали исти или и већи значај. Коен је казао да је Трамп преговарао о изградњи небодера у Москви све до јуна 2016. иако је увелико био у предизборној кампањи. Њујоршки адвокат је истакао да му је тадашњи клијент наложио да лаже да није било преговора, као и да је шеф Беле куће и сам лагао о томе. Како се чуло на Капитолу, милијардер са Менхетна није прекидао пословне договоре са Русима јер му ни на крај памети није било да ће победити на изборима, мада од тог посла није било ништа.

Коен је изнео и следеће оптужбе: Трамп је у јулу 2016. знао да је његов политички саветник Роџер Стоун разговарао са Џулијаном Асанжом и да ће „Викиликс” објавити компромитујући материјал о Хилари Клинтон. Знао је и да је његов најстарији син заказао сусрет са руском адвокатицом блиском Кремљу која је нудила информације о кандидаткињи демократа, мада се испоставило да нема ништа о бившој првој дами. Председник је „лажов”, „преварант” и „расиста” који тврди да су пропале све земље у којима је црнац председник и да Афроамериканци не гласају за њега „јер су глупи”.

Сведочење је биле крајње исполитизовано. Републиканци су нападали Коена, док је Демократска странка, која има већину у Представничком дому и која је и организовала саслушање, покушала да искористи сведока да што више облати шефа администрације. Коен није потврдио оно што је демократама најважније, а то је да је Трамп у кампањи радио у дослуху са руском владом. Иако је кампања за изборе 2020. почела и пуца се из сваког политичког оружја, питање је да ли је Демократска странка требало да се ослони на сведочење човека за кога у судској пресуди стоји да је лажов. Коен је недавно добио три године затвора (почиње да робија у мају) због више кривичних дела, а једно од њих је и што је лагао Федерални истражни биро и тај исти Конгрес. Он је признао да није говорио истину кад је агентима бироа и конгресменима 2017. казао да је Трамп прекинуо пословне преговоре са Русима чим се кандидовао. Осуђен је и због утаје пореза, као и због тога што је током кампање потплатио жену која је тврдила да је имала ванбрачну аферу са Трампом, што је суд протумачио као прикривену изборну донацију. Док адвокат тврди да му је тадашњи клијент наредио да то уради, амерички председник то демантује, као и све остале Коенове тврдње.

Док је раније изјављивао да је његов некадашњи бранилац лагао на суду да би добио што блажу казну, Трамп је из Ханоја поручио да је Коен прекјуче лагао конгресмене у 95 одсто случајева, али и да је „импресиониран” што Коен није слагао да је било шуровања са Русима.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh