Gradovi

Prošle godine rešeno samo četiri slučaja nestalih

BEOGRAD – U prošloj godini rešeno je samo četiri slučaja nestalih na Kosovu što predstavlja najniži broj rešenih slučaja u toku jedne godine od završetka sukoba, rečeno je danas nakon sednice Radne grupe za nestala lica.

Tom prilikom istaknuto je i da se još 1.666 osoba vodi kao nestalo iz 1998. i 1999. godine.

Na konferenciji predstavnika Radne grupe, zvaničnika iz Beograda i Prištine je rečeno da su dve delegacije razmenile zahteve za pretraživanje novih lokacija, ocenjujući da je dostupnost informacijama u rešavanju slučaja nestalih najbitnija.

Predsedavajući Radnom grupom Loran Burkharter iz Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) je rekao da je ta institucija zabrinuta zbog nedostatka napretka u toj oblasti, ocenjujući da su porodice u pravu kad izražavaju veliko razočarenje zbog nedostatka napretka.

“One osećaju da se ignoriše njihovo pravo da saznaju istinu i pronađu odgovori“, rekao je Burkhater ocenivši da je krajnje vreme da politička volja vlasti preraste u akciju, a samim tim da i rezultate.

On je naveo da je napredak ostvaren u 2014. kada su ekshumirani i identifikovani posmrtnmi ostaci 53 lica koja su pronađeni u kamenolomu u Rudnici, u Raškoj na jugu Srbije, dodajući da je taj proces praktično zaustavljen prošle godine.

Prema njegovim rečima, važno je da se sada vlasti aktivno uključe u istragu slučajeva nestalih lica i traganje za potencijalnim grobnicama.

On je dodao i da je MKCK nastavio da prikuplja i obrađuje informacije o nestalim licima i mogućim lokacijama grobnica iz domaćih i međunarodnih arhiva.

Predsednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović rekao je da je na sastanku razmatrano dosta pitanja koja su od izuzetnog značaja za razrešavanje sudbine nestalih lica.

“Izrazili smo zajedničko nezadovoljstvo ukupnim rezultatima. Treba sasvim otvoreno da kažemo da smo na određeni način taoci nedostaka informacija koje poseduju, prema našim informacijama i pretpostavka, mnogi koji do sada sa nama nisu delili“, rekao je Odalović.

On je istakao da su od posebnog značaja za rešenje sudbine nestalih informacije koje su posedovali međunarodni predstavnici devedesetih godina koji su bili prisutni na prostorima gde su se sukobi dešavali – KFOR, UMNIK, OEBS.

On je istakao i da im je delegacija Prištine predala zahtev da se na centralnom delu Srbije izvrše provere nekih lokacija za koje imaju informacije da su potencijalna mesta sahranjivanja.

“I mi smo predali određene zahteve koji se tiču nekih lokacija“, rekao je Odalović i pozvao sve koji možda imaju informacije po pitanju potencijalnih mesta sahranjivanja, bez različitosti, da te informacije podele.

Najavljujući da će se ovih dana nastaviti sa pretragom jedne od lokacija koja je započeta u prošloj godini u okolini Rudnice, a koja je zbog vremenskih uslova obustavljena, on je istakao da je više od 2.500 dokumenata Srbija dobila iz arhive vojske i policije.

Predstavnik delegacije Prištine Ibrahim Makoli složio se da je došlo do stagnacije procesa i nezadovoljavajućih rezultata.

Foto Tanjug/ Boki, arhiva

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh