Novosti online

Радници из Србије могу да рачунају на пензије из Кине, Квебека и Туниса

Радници из Србије, који раде или су радили у Кини, Туниској Републици, канадској покрајини Квебеку, могли би да остваре право на део пензије из ових земаља с којима Србија још увек нема потписану конвенцију о социјалном осигурању, јер су преговори увелико у току.

Тиме би се број од 29 земаља, с којима наша земља размењује иностране пензије, повећао на више од 31, а што је још важније много више будућих пензионера могло би да рачуна на двојне пензије, али и здравствено и социјално осигурање, у зависности до тога шта предвиђа конвенција.

У Министарству рада кажу да су најдаље одмакли преговори с Кином у том погледу. Споразум још увек није почео да се примењује, јер кинеска страна није окончала своје процедуре за његово ступање на снагу.

Након окончања ових процедура споразум ће ступити на снагу првог дана четвртог месеца у коме су стране уговорнице, у писменом облику, једна другу обавестиле да су завршиле унутрашње законом прописане процедуре потребне за ступање на снагу овог споразума.

У ресорном министарству објашњавају да је Споразум о социјалној сигурности између влада Народне Републике Кине и Србије потписан јуна 2018. године у Београду, након чега је и потврђен у Народној скупштини 25. септембра 2018. године.

На преговорима, који су одржани у Београду крајем октобра прошле године, усаглашен је и парафиран административни договор за примену Споразума о социјалној сигурности између две земље који уједно представља спроведбени акт и треба да обезбеди несметану примену споразума, истичу у Министарству рада.

За споразум о социјалној сигурности са Аустралијом, где је усаглашен и парафиран текст споразума, будући пензионери ће морати мало да причекају.

Наиме, блокиран је преговарачки процес са аргументом да би нови споразуми представљали оптерећење за буџет Аустралије, те да се не очекују наставци преговора пре избора, који су у првој половини 2019. године.

У марту су отпочели преговори за закључивање споразума о социјалној сигурности са Туниском Републиком, а до краја године очекује се потписивање споразума о социјалној сигурности са Владом Квебека, чиме ће бити обезбеђена свеобухватна заштита наших грађана на целокупној територији Канаде, наглашавају у Министарству рада.

Страна пензија, баш као и наша, не добија се по аутоматизму, јер свака земља има своје услове за пензионисање. За државе са којима немамо споразуме свако мора појединачно да се обрати тамошњим фондовима. Циљ међународних споразума је да се олакша остваривање права и умање трошкови осигураницима. Захтев поднет у једној држави сматра се захтевом за пензију у свим државама у којима осигураник има стаж.

Надлежни објашњавају да би се поступак правилно спровео важно је да подносилац захтева наведе све државе у којима је радио и да приложи одговарајуће доказе. Ово се односи на запослење, самосталну делатност или на било који други рад за који је према прописима предвиђено обавезно социјално осигурање.

Пракса показује да пензионер некада брже може да оде у пензију по основу рада у иностранству него у Србији, јер су услови друге државе блажи.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh