Novosti online

Рама неће да ЦДУ преговара с опозицијом

Дан после насилних антивладиних демонстрација које су биле одржане за викенд у Тирани, премијер Еди Рама позвао је грађане да не жртвују своју слободу због циљева опозиције.

„Грађани притворени на протестима 11. маја обични су људи који су изманипулисани и увучени у насиље и треба да се запитају за кога и због чега то раде. За бивше премијере Љулзима Башу и Сали Беришу или председницу Покрета социјалиста за интеграције Монику Кријемади: како је могуће да своје политичке идеје намећете ватром и бакљама”, упитао је Рама јуче на скупу на којем су представљени кандидати његове Социјалистичке партије за локалне изборе 30. јуна.

Током нереда демонстраната и полиције у току викенда приведено је 50 људи. Није вредело што су САД и ЕУ у понедељак позвали албанску опозицију да се уздржи насиља. Само неколико сати после њиховог апела, упркос киши, присталице опозиције су почеле да бацају Молотовљеве коктеле и петарде на полицију која је штитила зграду владе.

Социјалистички премијер Еди Рама осудио је насилно понашање демонстраната и рекао да је њиме „Албанија оштећена”. Међутим, опозициона Демократска странка оптужила је владу да покушава да изазове „конфронтације, сукобе и страх међу грађанима”.

Опозиција је протесте започела средином фебруара, оптужујући владине званичнике за корупцију и крађу гласова на парламентарним изборима пре две године.

Али, Рама не само што се не обазире на ове захтеве лидера уједињене опозиције Љулзима Баше који тражи формирање прелазне владе и расписивање превремених избора, већ поручује да неће бити ни одлагања локалних избора.

„Разумем жељу немачких пријатеља, пре свега ЦДУ да нам помогну. Они су добродошли, али нико у наше име неће с опозицијом преговарати о одлагању локалних избора који ће бити одржани онда када их расписао председник Албаније 30. јуна”, изјавио је јуче Рама.

У Албанији као да се понавља сличан сценарио од пре две године када је тромесечним демонстрацијама опозиција готово у истом саставу тражила оставку Едија Раме и формирање техничке владе. Али, упркос протестима на парламентарним изборима 25. јуна 2017, социјалисти Едија Раме су убедљиво победили. Освојили су 74 од 120 посланичких места, девет више него на претходним изборима, што је први пут од 2001. године једној странци омогућило да самостално формира владу. Демократе Љулзима Баше освојиле су 43 мандата, седам мање него на прошлим изборима.

„Сматрам да расписивање ванредних избора није могуће зато што опозиција нема подршку САД и Европске уније. Опозициони лидери су чак нападали Америку. А у Албанији тешко да неко може имати политичку будућност, ако критикује САД која је овде веома популарна”, објашњава за „Политику” др Ледион Крисафи, истраживач Албанског института за међународне студије у Тирани.

Иако су последњи опозициони протести били насилни, по оцени Крисафија они немају велику подршку у народу, јер неке анкете показују да би социјалисти, и када би се расписали избори, поново убедљиво победили.

„Могући расплет вишемесечних политичких тензија могао би да се догоди на локалним изборима на којима опозиција, како тврди, неће учествовати. Ако излазност грађана на биралишта буде мала, онда би опозиција добила аргумент да тражи и расписивање ванредних парламентарних избора”, објашњава овај истраживач из Тиране.

Рами не иде у прилог то што Албанија, која је пре пет година добила статус кандидата ЕУ, неће у јуну, како што се очекивало, добити „зелено светло” за отварање преговора с Европском унијом. Делегација Европског парламента која је крајем фебруара боравила у Тирани упозорила је албанску владу да отварања преговора неће бити уколико опозиција настави са насилним протестима.

Ледион Крисафи за наш лист констатује да је после самита у Берлину 29. априла који је одржан на позив Ангеле Меркел и Емануела Макрона било јасно да Тирана преговоре са Бриселом неће отворити не само у јуну, већ можда ни у септембру.

„Отварање преговора са ЕУ би била велика победа Едија Раме. Зато мислим да је један од циљева опозиције да Албанија не започне разговоре о пуноправном чланству у унији”, истиче Крисафи.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh