Gradovi

RCC: Strukturne reforme ključne za napredak

PRAVETS – Strukturne reforme ključne su za napredak zemalja Jugoistočne Evrope, poručeno je na sastanku Upravnog odbora strategije „Jugoistočna Evropa 2020“ Saveta za regionalnu saradnju (RCC).

Region je postigao osrednji napredak kad je reč o rastu, približavanju Evropskoj uniji, povećanju trgovine i zaposlenosti, koje su ključni ciljevi strategije, ocenio je generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju Goran Svilanović.

Ciljevi strategije su premašeni u pojedinim oblastima, poput ujednačavanja trgovine, dok su samo polovično ostvareni u pogledu privlačenja direktnih stranih ulaganja i unapređivanja obrazovnog profila radne snage, rekao je Svilanović otvarajući sastanak na kojem je predstavljen godišnji izveštaj o sprovođenju strategije.

On je, kako se navodi u saopštenju Saveta, rekao da postoje i područja u kojima su rezultati više nego nezadovoljavajući.

Predstavnik Evropske komisije Kjartan Bjornšon rekao je da EU neće prihvatiti Zapadni Balkan sve dok zemlje članice EU ne shvate da je ovo region koji nudi i mogućnosti i koji ima potencijal, a da nije samo region obaveza.

Strukturalne reforme su ključne na putu napretka, rekao je Bjornšon, ali i naglasio da ih nije dovoljno samo utvrditi već i sprovesti.

Bjornšon, koji je zamenik šefa Odseka za regionalnu saradnju i programe za Zapadni Balkan direkcije za politiku susedstva i pregovore o proširenju, pohvalio je napore koje ulaže Savet za regionalnu saradnju.

Savet se, kako se navodi u saopštenju, tokom prethodne godine usredsredio na to da se naučene lekcije uvrste u predstojeću strategiju i program rada ove organizacije za period 2017-2019. godina.

Pažnja je, kako se navodi, usmerena na razmenu regionalnih praksi, pri čemu se naglašavaju one oblasti u kojima aktivnosti koje podržava savet mogu imati konkretan i trajan uticaj.

To se može ostvariti pružanjem podrške međuvladinim pregovaračkim procesima čiji su ishod multilateralni pravni instrumenti za tri glavne oblasti, a to su veštine i mobilnost, povezivost i konkurentnost.

„Jugoistočna Evropa 2020“ predstavlja zajedničku strategiju ekonomskog razvoja sedam ekonomija iz Jugoistočne Evrope, odnosno Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova*, Crne Gore, Srbije i Makedonije.

Strategijom su rad Saveta za regionalnu saradnju kao i regionalna saradnja u Jugoistočnoj Evropi u celini usmereni ka jačanju ekonomskog rasta i pomaganju i usmeravanju procesa evropske integracije ekonomija iz regiona koje teže EU.

Strategiju su vlade iz regiona uz podršku Saveta za regionalnu saradnju usaglasile 2013. godine.

Foto Tanjug/ O.Toskić, arhiva

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh