Novosti online

Rumunija usvojila zakon koji bi mogao da oslabi borbu protiv korupcije

Skupština Rumunije je danas usvojila zakon za koji kritičari kažu da će oslabiti borbu protiv korupcije na visokom nivou u toj članici Evropske unije.

Za izmenu zakona koji obavezuje nosioce javnih funkcija da prijave imovinu i koji definiše sukob interesa, glasalo je 167 poslanika, a protiv je bilo 70.

Poslanicima kojima je zbog kršenja zakona bilo zabranjeno obavljanje javnih funkcija, sada te zabrane mogu da budu ukinute, navodi Asošiejted pres.

Parlament je danas usvojio i zakon koji nalaže sudijama i tužiocima da plate novčane kazne zbog sudskih grešaka načinjenih „iz loše namere ili krajnjim nemarom“.

Takodje, sudije protiv kojih se vodi krivična istraga neće više biti automatski suspendovane pokretanjem istrage, a biće im zabranjeno da iznose „pogrdne“ komentare o državnim institucijama. Sudije za to zakonsko rešenje navode da će im biti ukinuto legitimno pravo da izraze svoj stav.

Opozicioni poslanici su zviždali prilikom današnjeg usvajanja dva zakona, dok su članovi vladajuće leve koalicije klicali.

Zakone tek treba da potvrdi Senat, gornji dom Skupštine Rumunije, a potom da ih potpiše predsednik Rumunije Klaus Johanis koji je medjutim kritikovao takvu reformu pravosudnog sistema. On bi mogao da vrati zakon parlamentu na ponovno razmatranje.

Hiljade gradjana protesovale su nedeljama zbog reforme pravosudja, navodeći da će pravosudni sistem biti pod većom političkom kontrolom, i da će novi propisi otežati kažnjavanje korupcije na visokom nivou.

Oko 4.000 sudija takodje je izrazilo protivljenje novim zakonima, kao i Evropska komisija.

Neki članovi vladajuće koalicije, uključujući predsednika Socijaldemokratske stranke Livijua Dragneu, pod istragom su zbog korupcije.

Dragnea je osumnjičen za organizovanje kriminalne grupe i za fasifikovanje dokumenata u cilju nezakonitog dobijanja fondova EU. On navodi da je ta istraga politički motivisana.

Kritičari novih zakona zato govore da socijaldemokrate žele da izmene pravosudni sistem da bi zaštitile svog šefa od krivičnog gonjenja.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh