Novosti online

С ММФ-ом о укидању пенала за превремено пензионисање

Представници Савеза самосталних синдиката Србије разговараће сутра с мисијом Међународног монетарног фонда, која од прошлог петка борави у Београду. Тема разговора између осталог биће укидање трајних пенала за превремено пензионисање за шта је овај синдикат поднео иницијативу на Социјално-економском савету још пре три године.

– У среду поподне састајемо се с ММФ-ом и пошто нисмо од њих добили никакав предлог тема за разговор, поставићемо им конкретно питање око укидања пенала за све оне који оду у пензију пре 65. године. Како је то тема која занима све будуће пензионере па и оне који су се пензионисали, очекујемо да добијемо убедљиве аргументе за и против – каже Љубиша Орбовић, први човек овог синдиката.

На констатацију да се министар рада, Зоран Ђорђевић, о томе већ негативно изјаснио истичући у интервју за „Политику” да, када је о овом закону реч, тренутно се не размишља о измени истог.

Орбовић каже да се не пита само министар за то, већ да одлука треба да буде резултат аргумената.

У Србији према расположивим подацима од 2015. до данас око 30.000 пензионера плаћа пенале за превремено пензионисање. Ове казне могу максимално да иду до 20,4 одсто за пет година.

Орбовић каже да ће се с ММФ-ом разговарати уопште о томе како они виде функционисање ПИО систем и да ли има начелног договора како ће се убудуће усклађивати пензије, јер формуле за то још нема, па најстарији не знају ни за колико ће им се, ни када ће им се пензије кориговати.

– Осим тога хоћемо да проверимо да ли се новим изменама Закона о ПИО спрема пооштравање услова за одлазак у старосну пензију, јер сам сведок да је сваки нови предлог или нацрт закона, било да је реч о пензијама или раду, увек много лошији по оне на које треба да се примени од претходног – каже Орбовић.

На дневном реду с ММФ-ом биће и Закон о агенцијском запошљавању који је доживео много измена, али још увек нема коначне верзије.

– Сматрам да нема смисла да на снази остану трајни пенали, већ да се укину када пензионер напуни 65 година. Предочићемо ММФ-у чињеницу да је међу онима који плаћају ове пенале много оних који су против своје воље остали без посла и морали превремено да се пензионишу. Свима њима за сваки месец обрачунава се умањење од 0,34 одсто на пензију – каже он.

Званичници тврде да су трајно смањење висине пензије, пенали или превремено пензионисање, уведени зато што у просеку радник, који оде у превремену старосну пензију, дуже прима пензију (што значи да ће примити већи број пензија и укупно више новца) у односу на осигуранике који оду у старосну пензију након што наврше општу старосну границу, а притом су имали исту дужину стажа и висину зарада и доприноса током осигурања. То је пракса и у великом броју европских држава. На тај начин се висина пензије доводи у везу са дужином стажа, уплаћеним доприносима и очекиваном дужином њеног коришћења.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh