Gradovi

САД прете Немачкој због „Хуавеја”

Ако Немачка буде дозволила коришћење технологије кинеских компанија у мрежи 5Г, неће моћи да рачуна на садашњи обим размене обавештајних података са САД, упозорио је Вашингтон. Поруку је пренео амерички амбасадор у Берлину Ричард Гренел, који је пре два месеца изазвао буру негодовања када је немачким компанијама које учествују у градњи „Северног тока 2” запретио санкцијама.

Гренел је сада у писму немачком министру економије Петеру Алтмајеру рекао да, ако Немачка буде користила опрему „Хуавеја” или било ког другог кинеског произвођача у мобилној мрежи следеће генерације, САД неће моћи да задрже садашњи ниво безбедносне сарадње с Берлином, објавио је „Волстрит џорнал”.

Неименовани високи званичник Стејт департмента прокоментарисао је за тај амерички лист да ће „Американци у том случају претпоставити да ће све што буду делили са Немцима завршити код Кинеза”.

Амерички државни секретар Мајк Помпео ставио је пред сличан ултиматум Мађарску, Пољску и Словачку када их је посетио у фебруару. Рекао је да ће Вашингтон морати да преиспита сарадњу с њима уколико буду наставиле да послују са „Хуавејем”.

САД су у више наврата изнеле сумње да Кина може да користи опрему својих технолошких компанија за шпијунажу, док Пекинг тврди да Америка заправо покушава да угуши конкуренцију.

Као и многе друге европске земље, немачке безбедносне агенције се у великој мери уздају у америчке обавештајне податке у борби против тероризма. Док су САД, Јапан, Аустралија и Нови Зеланд забранили технологију „Хуавеја” у 5Г мрежама, Немачка се одупрла америчком притиску, рекавши овог месеца да неће искључити ниједну компанију са тендера за изградњу 5Г инфраструктуре. Уместо забране, определила се за појачану инспекцију опреме, а „Хуавеј” је понудио савезном министарству за информационе технологије да анализира изворни код његових производа.

Оваква одлука протумачена је као обазривост Берлина у жељи да не наљути Пекинг, будући да је Кина важно извозно тржиште. Немачка се такође брине да би забрана за „Хуавеј” одложила развој кључне инфраструктуре.

У амерички рат против највећег светског произвођача телекомуникационе опреме увучена је и Канада када је у Ванкуверу у децембру по захтеву САД ухапсила финансијску директорку ове компаније, што је пореметило односе Пекинга и Отаве.

Затегнути су и односи са Пољском откако су у јануару због сумње на шпијунажу у Варшави ухапшени директор продаје „Хуавеја” и бивши пољски обавештајни агент. Средином априла истиче рок за подизање оптужнице, а, ако буде подигнута, биће то велики ударац за односе Кине и Пољске, у којој је смештено седиште „Хуавеја” за Европу.

Док амерички амбасадор у Немачкој упозорава на последице евентуалне сарадње са кинеским компанијама, кинески амбасадор у Пољској упозорио је да ће избацивање „Хуавеја” коштати пољску економију 8,5 милиона евра, а да ће се становништву трошкови телекомуникационих услуга дуплирати. У интервјуу за кинески државни лист „Глобал тајмс” амбасадор Љу Гуангјуан такође је упозорио да ће изградња 5Г мреже каснити две године.

Извор: Политика

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh