Novosti online

Сахране у Суботици по незаконитој одлуци

Суботица – Начин на који је регулисано сахрањивање у Суботици није у складу са Законом о комуналним делатностима, одлучио је Уставни суд Србије. Градска одлука о уређењу и одржавању гробља и о сахрањивању је незаконита, одлучено је на највишој правној инстанци у држави и наложено градској управи да свој акт усклади са важећим законом.

Скупштина града имала је пуне четири године, од доношења закона крајем 2011. године, да своју одлуку из 1998. године усклади, али није то учинила ни у законском року од шест месеци, а ни након два позива Уставног суда да се изјасни о свом акту. Суд је одлуку донео 17. децембра прошле године, али је она објављена 18. марта ове, а ни у том додатном року од 90 дана који је остављен незаконита градска одлука није промењена.

Како „Политика” незванично сазнаје, тек након што је одлука Уставног суда објављена у јавности и „пукла брука” у скупштинским службама ужурбано припремају предлог нове градске одлуке.

Захтев за оцену законитости градске одлуке Уставном суду поднело је предузеће ЈКП „Погребно”, чији је оснивач управо град. Ово је први пут да је неко суботичко јавно предузеће тражило да се испита ваљаност одлуке оснивача, којом се утврђује његов рад. Весна Прћић, директорка „Погребног”, овим поводом ипак није желела да говори за јавност.

Међутим, очигледно је да је „Погребно” овим захтевом успело да врати део својих надлежности која је град 1998. године великодушно дозволио да буду пренета на приватна предузећа и предузетнике. Тако Закон о комуналној делатности одржавање гробаља и сахрањивање сврстава у комуналну делатност коју могу да обављају само јавна предузећа или привредна друштва у којима је већински власник Република Србија. То значи да у Суботици сахрањивање може да обавља само ЈКП „Погребно”, што до сада није био случај, јер су на појединим гробљима, нарочито у власништву цркава, сахрањивање обављали искључиво приватници са којима је црква склопила уговор.

Уставни суд је указао је да закон не познаје могућност да се одређени послови повере другом предузећу или предузетнику, као што је то учинила Суботица, јер је својом одлуком у суштини више погодовала приватницима него сопственом предузећу.

Захваљујући незаконитој градској одлуци тако се догодило да од око 28 гробаља и локација за сахрањивање на територији града, „Погребно”, чији је оснивач сам град, управља тек на десет гробаља. С друге стране, Јожеф Мишколци, власник приватног предузећа за погребну опрему и сахрањивање „Фунеро”, сматра да је важећи Закон о комуналној делатности монополски и да је посебно споран његов члан 5 који одржавање гробаља и сахрањивање поверава искључиво јавним предузећима или привредним друштвима у којима Република Србија има најмање 51 одсто.

– На овај начин се отвара могућности да након приватизације јавног предузећа оно добије не само право да одржава гробља већ и монопол на тај посао – сматра Мишколци. Заједно са другим приватницима, као и бискупском конференцијом, он је покренуо иницијативу за оцену уставности за њих спорног члана 5 који сахрањивање поверава искључиво јавним предузећима или онима који су у већинском власништву државе.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh