Novosti online

Самохране мајке често преживљавају уз минималац

У Србији живи око 130.000 самохраних родитеља, а истраживање о њиховом положају на тржишту рада у Србији показује да посебно тешко долазе до посла мајке које саме подижу децу, као и чињеницу да велики број ових породица живи испод доње линије сиромаштва. Самохране мајке имају отежан приступ тржишту рада, пре свега због тешкоћа у усклађивању приватног и пословног живота.

Оне по правилу имају малу зараду и чешће раде на уговор о привременим и повременим пословима. Свака трећа самохрана мајка која је учествовала у овом истраживању Фондације „Ана и Владе Дивац” истакла је да јој је било ускраћено неко од радних права – од годишњег одмора до боловања због болести детета, мада је велики број њих искусио и немогућност напредовања на послу.

Ово су само неки од података који осликавају тежак положај самохраних родитеља, који су се чули на јучерашњој националној конференцији под називом „Рад и родитељство у Србији”, организованој под окриљем пројекта „Јачање родне једнакости и положаја самохраних мајки на тржишту” Фондације „Ана и Владе Дивац”, у партнерству са Центром за достојанствени рад.

– У жељи да сазнамо какав је положај рањивих група жена на тржишту рада, посебно особа са инвалидитетом, самохраних мајки и Ромкиња, спровели смо истраживање „Усклађивање рада и родитељства” у сарадњи са Републичким заводом за статистику, Привредном комором Србије и Популационим фондом Уједињених нација. Истраживање које је урађено на репрезентативном узорку од 126.000 запослених у привредним предузећима, локалним самоуправама и финансијским институцијама показало је да чак четвртина послодаваца не запошљава ниједну од рањивих група, стављајући их у још неповољнији положај –истакла је др Славица Ђукић Дејановић, министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику.

Она је приметила да би јединице локалне самоуправе могле да помогну самохраним родитељима на разне начине – почев од организованог одвођења деце у школу, преко подизања капацитета предшколских установа, па све до коришћења сервисних активности, као што је сервис за прање и пеглање, који постоји у Сомбору.

Министарка је подсетила да Закон о раду отвара могућност да запослени у договору са послодавцем користе различите форме флексибилног радног времена, као што су клизно радно време, прерасподела радног времена, рад од куће или могућност избора смене, а да посао не трпи. Резултати истраживања показали су да би око 80 одсто запослених при избору новог посла дало предност послодавцу који омогућава флексибилно радно време.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh