Sport

Sedma, rekordna titula za Djokovića na Australijan openu

Srpski teniser Novak Djoković osvojio je danas rekordnu, sedmu titulu na Otvorenom prvenstvu Australije, pošto je u finalu pobedio Španca Rafaela Nadala u tri seta.

Djoković je do 15. grend slem trofeja u karijeri, ali i 28. pobede u 53. meču protiv Nadala stigao posle dva sata i četiri minuta igre 6:3, 6:2, 6:3.

Prvi teniser sveta je tako ostao neporažen u finalima Australijan opena, ali i postao rekorder po broju osvojenih titula na prvom grend slem turniru u sezoni pošto je večnoj listi „preskočio“ Roja Emersona i Rodžera Federera.

Na drugoj strani, Nadal nije uspeo da stigne do svog 18. grend slem trofeja, ali propustio je i priliku da udje u istoriju kao prvi teniser koji je najmanje po dva puta osvajao sva četiri grend slem turnira.

Na dan kada je pre 11 godina osvojio prvu grend slem titulu u Melburnu, Djoković je sjajno počeo meč. On je posle devet minuta igre poveo sa velikih 3:0, osvojivši gemove na svoj servis sa nulom i prepustivši Nadalu samo jedan poen.

Najbolji teniser sveta je i u četvrtom gemu imao brejk priliku, ali je Nadal uspeo da se odbrani dobrom igrom sa osnovne linije i tako prekine Djokovićevu seriju.

Djoković je nastavio sjajno da servira, pa Nadal nije imao apsolutno nikakve šanse na njegov servis, a samim tim ni priliku da ugrozi srpskog tenisera.

Koliko je Djoković bio dominantan u prvom setu najbolje govori podatak da na svoj prvi servis nije izgubio niti jedan poen 15 od 15.

Bio je to prvi set koji je Nadal izgubio na ovogodišnjem Australijan openu.

Nije se mnogo toga na terenu promenilo ni u drugom setu. Djoković je relativno lako osvajao svoje gemove, pa je uz dva brejka, u petom i sedmom gemu, stigao do 2:0 u setovima.

Najveća borba na servis srpskog tenisera u drugom setu vodila se u šestom gemu, igralo se na razliku, ali je Djoković opet bio taj koji se pitao tako da nije dozvolio Špancu da stigne do brejk prilika.

Koliko je Djoković bio nadmoćan na ovom meču dokazao je i u trećem setu. Napravio je brejk u trećem gemu i odmah ga potvrdio za prednost od 3:1.

Pri vodjstvu Djokovića od 3:2, Nadal je posle sat i 45 minuta igre stigao do prve brejk lopte, ali je nije iskoristio.

Tri gema kasnije najbolji srpski teniser je iskoristio drugu meč loptu za svoj 73. ATP trofej u karijeri.

Osvajanjem titule na prvom grend slemu sezone, Djoković će na novoj ATP listi imati sa 10.955 bodova, što je 2.635 više od drugoplasiranog Nadala.

Naredni turnir u kalendaru najboljeg tenisera sveta je Masters u Indijen Velsu.