Gradovi

Šef Epla: Odluka o porezu vodi ka razaranju Evrope

NJUJORK – Prisiljavanje Epla da plaća porez po istoj stopi kao i ostale kompanije dovešće do razaranja Evrope, napisao je u otvorenom pismu generalni direktor američkog tehnološkog diva, Tim Kuk, povodom rešenja Brisela da ta kompanija plati 13 milijardi evra zaostalih poreza Irskoj.

„To bi moglo da zada razorni udarac suverenitetu država članica Evropske unije u oblasti njihovih poreskih stvari, kao i načelima pravne sigurnosti u Evropi“, naveo je Kuk u otvorenom pismu akcionarima i „Epl zajednici u Evropi“, objavljenom juče.

„Mimo očiglednog ciljanja Epla, najdublje i najštetnije posledice ovo rešenje će imati na investicije i otvaranje novih radnih mesta u Evropi“, poručio je on, a prenosi Vašington post.

Antikorupcijsko regulatorno telo EU naložilo je juče Eplu, posle dvogodišnje poreske istrage, da Irskoj plati 13 milijardi evra zaostalog poreza, pošto je utvrđeno da je posebna šema za preusmeravanje profita preko Irske predstavljala nezakonitu državnu pomoć.

Predmet istrage je bio neobičan sporazum koji je Epl postigao sa irskim poreskim vlastima da kompanija plati porez po izvanredno niskoj stopi od 0,005 odsto u 2014. godini.

Evropska komisija je to nazvala „ilegalnom državnom pomoći“, irske poreske vlasti kažu da su „naplatile pun iznos dospelog poreza“, a Epl tvrdi da je isti aranžman na raspolaganju svakoj kompaniji sa sedištem u Irskoj, samo ako ga zatraži.

„Tokom godina, dobili smo uputstvo od irskih poreskih vlasti o tome kako da radimo ispravno u skladu sa irskim poreskim zakonom – isto uputstvo je na raspolaganju bilo kom preduzeću koje posluje tamo. U Irskoj, kao i u svakoj zemlji u kojoj poslujemo, Epl se pridržava zakona i plaća sve poreze koje duguje“, napisao je Kuk.

On takođe snažno osporava tvrdnje Evropske komisije da je Epl postigao „specijalan dil“ sa Irskom.

„U odluci (EK) objavljenoj 30. avgusta tvrdi se da je Irska dala Eplu specijalan ugovor o našim porezima Ova tvrdnja nema uporište u činjenicama, ni u zakonu. Mi nikada nismo tražili, niti smo dobili bilo kakav specijalan ugovor“, dodao je.

Portal Redžister, piše da se, naravno, sumnja da su irske vlasti postigle pogodbu sa Eplom da bi kompanija zaposlila ljude u nerazvijenijim delovima zemlje. Kukov odgovor, kako ocenjuje portal, samo ide u prilog takvom razmišljanju, a može se čak shvatiti i kao „šifrovano“ upozorenje irskoj vladi da će, ako se ne bude borila protiv te odluke, Epl početi sa otpuštanjem ljudi.

„U oktobru1980. godine, Epl je otvorio fabriku u Korku, u Irskoj, sa 60 zaposlenih“, naveo je Kuk, prisećajući se dana Stiva DŽobsa.

„U to vreme, Kork je imao visoku nezaposlenost i izuzetno mala ekonomska ulaganja… od tada smo kontinuirano radilu u Korku, čak i tokom perioda neizvesnosti za vlastito poslovanje, a danas zapošljavamo gotovo 6.000 ljudi širom Irske. Velika većina njih je i dalje u Korku“.

Poručio je takođe da prisiljavnje Epla da plati retroaktivno milijarde evra poreza može uticati na tu zemlju, a ne samo na kompaniju.“Bezbroj multinacionalnih kompanija sledile su Epl investiranjem u Kork, i danas je ta lokalna privreda jača nego ikad“.

Sve u svemu, i dalje će u krajnjem ishodu na irskim poreskim vlastima biti odluka o tome koliki iznos Epl mora da plati. A Irska trenutno ostaje pri svom stavu, najavljujući da će se žaliti na odluku Brisela.

Lu: Odluka o porezu za Epl potkopava transatlantsku saradnju

Ministar finansija SAD DŽejkob Lu ponovio je danas razočaranje administracije predsednika Baraka Obame u evropske vlasti zbog njihove odluke da nametnu retroaktivni porez američkoj tehnološkoj kompaniji Epl.

Evropska komisija je ove nedelje saopštila da Epl, najvrednija svetska firma, duguje Irskoj 14,5 milijardi dolara (13 milijardi evra), jer je Dablin ponudio proizvođaču ajfona nezakonit i nepošten poreski aranžman, koji je ocenjen kao „nedozvoljena državna pomoć“.

„Zabrinjava nas delovanje Evropske komisije koja koristi teoriju o državnoj pomoći da kreira poreska pravila i to na takav način da ona važe retroaktivno, i da nadjačavaju poreske zakone nacionalnih vlasti“, izjavio je Lu posle govora u Vašingtonu o samitu G20 u Kini ovog vikenda, prenosi agencija AFP.

Luova izjava usledila je nakon jučerašnjeg reagovanja Bele kuće, koja je odluku evropskih vlasti okvalifikovala kao „jednostranu“ i „nepoštenu“.

Obamina administracija je u aprilu usvojila zakone s ciljem da spreči američke kompanije da izbegavaju plaćanja korporativnog poreza putem takozvane „poreske inverzije“, odnosno da virtuelno eliminišu celokupno svoje poresko opterećenje seljenjem poslovanja u zemlje sa manjim porezima.

Lu je rekao da, dok se poreska reforma u SAD možda ne sprovede, evropska akcija stvara ekonomsku nesigurnost, da je nepravedno usmerena na američke kompanije i da predstavlja pokušaj zadiranja u poresku bazu SAD-a.

On je dodao da je poručio korporativnim liderima da svođenjem poreskih opterećenja na apsolutni minimum rizikuju svoj ugled.

„Rekao sam mnogim generalnim direktorima – morate da budete pažljiviji kada razmišljte samo kako da maksimizirate poreske olakšice. Bio sam vrlo jasan po pitanju kao što je inverzija, koja jeste legalna, ali nije moralno ispravna“.

Bivši američki senator Karl Levin, demokrata koji je nadzirao kongresne istrage o kompanijskom izbegavanju poreza, naveo je u jučerašnjem saopštenju da je razumljiv pokušaj evropskih vlasti da nadoknade poreze koje američka Unutrašnja služba za prihode (IRS) nije uspela da naplati, a koje je Epl nepošteno izbegao.

„IRS nije uspela deset ili više godina da uvede potraživanja na te prihode pod američki poreski sistem. Bila je pasivna, i zato Evropa pokušava da ispuni prazninu. Sram bilo Epl zbog izbegavanja američkih poreza. Sram bilo IRS, jer nije podnela tužbu zvog Eplovog izbegavanja poreza“, napisao je Levin.

AP Photo/Mark Lennihan, File

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh