Novosti online

Синдикално лобирање у Бриселу

Брисел је, између осталог, својеврстан и највећи после Вашингтона центар лобирања (остваривања циљева путем разноврсног легалног убеђивања). Број лобиста варира између 15 и 20.000 особа. Само при европском парламенту регистровано је више од половине лобистичких субјеката.

Лобирање се обавља пре свега због одговарајућих законских пројеката и решења, као и добијања средстава из разних фондова Европске уније. Мало се зна да је, на пример, Немачка, као највећи контрибутор (уплатилац) средстава у буџет ЕУ, истовремено и највећи корисник средстава, са најразвијенијом и најефикаснијом лобистичком структуром.

Лобира се на различитим нивоима, на различите начине и према различитој дефинисаној скали циљева. Поставља се практично питање – зашто и како да лобирају српски синдикати и шта могу конкретно да предузму?

Ако се пође од стратегијског циља да Србија из статуса кандидата за пуноправно чланство постане пуноправни члан ЕУ, онда синдикати ваља да развију своје активности у правцу достизања стандарда ЕУ у областима рада и радних односа. Синдикати су незаобилазни у залагању за политику већег и квалитетнијег запошљавања, уређеног функционисања тржишта рада, адекватнију расподелу и ефикаснију социјалну политику и много тога од чега зависи остваривање људских права и социоекономског положаја запослених, тражилаца посла, пензионера и старијих.

Синдикати то чине комбиновано. Делом путем националних канала, али много више и путем активности Конфедерације европских синдиката (КЕС). Чињеница да су наши репрезентативни синдикати (УГС Независност и СССС) пуноправни члан КЕС-а отвара могућност да се та прилика осмишљеније и организованије користи.

Први корак је да се у структурама КЕС, пре свега руководећим, обезбеди што боље позиционирање. За мултилатерално позиционирање битна је подршка одговарајућих националних синдикалних организација. За то на различитим нивоима билатералне сарадње припремно треба форсирати одговарајуће кандидате. Уколико у датом тренутку нема погодних личности за кандидатуру у телима КЕС (знају добро језик, имају синдикално искуство и способност доброг комуницирања) онда је потребно што пре их оспособити (могуће за шест месеци). Обавезно водити рачуна о родној равноправности.

Уколико има тако ефективно оспособљених личности, тим боље, и одмах их треба активирати. Као што је било драгоцено имати Бору Станковића у врху светске и европске кошарке, тако је веома пожељно пронаћи или оспособити кандидате из окриља синдиката за такве послове. Сигурно је да ће се тиме више и боље добити.

Магистар друштвено-економских наука

Прилозиобјављениу рубрици „Погледи”одражавајуставовеаутора,не увек и уређивачкуполитикулиста

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh