Novosti online

Скупи стамбени кредити без учешћа

На готово замрлом тржишту некретнина банке у Србији заиграле су на нову карту – неке од њих почеле су да рекламирају стамбене кредите без учешћа и осигурања код Националне корпорације што је за потенцијалне клијенте трошак и од неколико стотина евра.

Иако камате на стамбене кредите никада нису биле ниже велико је питање да ли ће овакав приступ имати ефекта и значајније подстаћи грађане да подстанарски стаж замене статусом вишедеценијских дужника. Чак и уз овакве, само наизглед, примамљиве повољности банкари пропуштају да напомену да је хипотека и даље незаобилазна ставка, а камате и двоструко веће него када се позајмица узима уз обавезно учешће од 20 одсто и осигурање код НКОСК.

Ево и рачунице из понуде једне банке за стамбени кредит од 30.000 евра са роком отплате на 30 година. Без учешћа и осигурања код НКОСК камата би била 7,30 одсто, а месечна рата око 188 евра. Али, ако би се положило учешће и кредит осигурао онда би камата била значајно повољнија – 3,60 одсто а рата око 127 евра.

На овакав корак за сада се определило свега неколико банака које рачунају да би свој евентуални ризик могле да надокнаде кроз више каматне стопе. Већина, судећи по анкети које је спровела „Политика”, још не повлачи такве потезе јер процењују да је је трошак ризика за њих исувише скуп. Ако кредит није осигуран банке остају без могућности да Национална корпорација привремено преузе плаћање обавезе дужника (који то више није у могућности) све до тренутка продаје непокретности која је под хипотеком.

Како коментаришу банкари, узимање позајмице за куповину стана без учешћа и није нека новост већ више маркетиншки трик за привлачење клијената. То је, кажу, одувек постојало као резервна варијанта за оне који немају новац за почетно улагање. Али и даље у случају да се определе за ту опцију морају да ставе под хипотеку другу непокретност која је за 30 одсто вреднија од некретнине која се купује.

Народна банка Србије прописује да је неопходно да однос износа кредита према вредности хипотеке буде 80 одсто и зато се за стамбене кредите углавном тражи учешће од 20 одсто или депозит.

– Све то може да се избегне ако се под хипотеку стави друга непокретност за трећину вреднија од позајмице. Ако неке банке и одобравају кредите без осигурања код НКОСК оне процењују свој ризик и у односу на процену одређују цену кредита, објашњавају финансијски стручњаци.

У Сосијете женерал банци, рецимо, сви стамбени кредити који се одобравају морају да буду осигурани код Националне корпорације за осигурање стамбених кредита. Постоји могућност, као и код осталих, да клијент не положи учешће, али је обавезно стављање под хипотеку друге (укњижене) непокретности чија је вредност 30 одсто већа од износа кредита. Али то, како тврде, не мења висину каматне стопе нити су овакви клијенти у неповољнијем полажају у односу на остале.

– Висина каматне стопе не зависи од тога да ли је клијент положио учешће или ставио под хипотеку другу непокретност, 30 одсто вреднију од износа одобреног кредита. Камате су у оба случаја исте– истичу у овој банци. Исто су нам потврдили и у НЛБ банци где кажу да је „каматна стопа идентична било да се кредит одобрава са учешћем или уз успостављање хипотека на другу, вреднију некретнину”.

Према подацима Удружења банака Србије, прошлог месеца укупан дуг за стамбене кредите у Србији био је 376,8 милијарди динара. То је, како преносе медији, свега 2,2 милијарде динара више него крајем прошле године. Овај податак довољно говори због чега су банке принуђене да изађу са обећавајућим понудама, чак и уз сопствени ризик, јер дуго очекивано обарање камата на стамбене кредите није дало очекиване резултате.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh